«Монополія» — гра для всіх!
5 листопада — день народження найпопулярнішої настільної гри в світі — «Монополії». Історія гри пережила війни, катаклізми, конфлікти і фінансові депресії, але її популярність тільки росла. Зараз в неї грає кожен 6 чоловік на планеті, а тиражі переводяться на 47 мов світу, нараховуючи класичні, тематичні та регіональні версії. Зіграй в «Монополію» разом зі Stylus.ua!
Американська мрія
Не секрет, що найбільш продавана економічна гра прийшла з Америки, де в роки своєї появи американське суспільство як ніколи потребувало в новій розвазі. Велика депресія, криза і біржовий крах сіяли паніку і непередбачуваність завтрашнього дня. Стратегія по фінансовій монополізації з'явилася в роки розрухи, що зіграло свою роль в зростанні інтересу до неї.
Походження гри — не секрет для її шанувальників, адже довгий час офіційні тиражі включали вкладиш з історією створення монополії, яка перетворила електрика, який розорився, в мільйонера. У 1934 Чарльз Дерроу приніс на затвердження проект стратегічної гри, яка не сподобалася видавництву. Отримавши відмову, підприємливий ділок самостійно зайнявся виробництвом, продавши 5 000 примірників, які миттєво зробили гру популярною. Від подальшої співпраці з умільцем видавництво більше не ризикнуло відмовитися.
За свою історію «Монополія» налічує сотні ігор-аналогів з різною тематикою і змінами в правилах. Радянські люди пам'ятають гру за назвою «Менеджер», також існували прототипи «Бізнесмен», «Капіталіст», «Хлібороб», «Біла ворона».
Зараз в «Монополію» грає пів мільярда осіб, а ще частина хоча б раз пробувала грати в неї. Існують міжнародні змагання, чемпіонати і кваліфікації, що проводяться на державних рівнях, а виграші налічують вагомі призові фонди.
Як грати в «Монополію» і чому вона вчить?
Гра передбачає участь двох і більше осіб, метою яких є накопичення приватного капіталу і банкрутство конкурентів. Виглядає «Монополія» як ігрове поле, що складається з порожнього центру і квадратів уздовж усіх боків. Кожен гравець по черзі проходить квадрати, а їх удача і кількість необхідних кроків визначається кістками. Осередки позначають промислові галузі, активи, цінності та підприємства.
Для початку гри учасники отримують стартовий капітал. Залежно від різновиду монополії, активи гравця розігруються в межах одного міста, вулиці, визначеного регіону або світу. Підприємства кожної галузі мають ціну, дохід, який позначають колір, а податки і штрафи переходять в банк. Допомагають учасникам спеціальні фішки, яких в класичній редакції налічується вісім: військове судно, кішка, капелюх, черевик, пес, машина, тачанка і напальчник. Для перемоги учаснику потрібно продумати стратегію, розрахувати бюджет і кінцевий запас грошових коштів, щоб не розоритися і не поступитися бізнесом «монополісту».
Погравши в «Монополію», ніхто не дасть гарантії, що ви станете успішним бізнесменом, однак вона не гірше математики тренує логіку і може навчити дорослого гравця:
- здійснювати обдумані покупки;
- планувати дії наперед;
- аналізувати ризики;
- ставити цілі;
- прогнозувати довгострокові стратегії.
Дитячі редакції розраховані на молодшу вікову категорію, з ранніх років навчаючи дітей аналітичного мислення, підрахунку, діям на випередження, продумування ходів, поводження з грошима і увазі.
Дивовижні рекорди
Від «Монополії» фанатіють гравці з різних континентів, перетворюючи її в справжній культ. Щорічно виробники випускають магніти, канцелярію, взуття, ванні приналежності і навіть постільну білизну з зображенням гри. Художники ліплять з головних фігур скульптури, а дизайнери створюють ювелірні прототипи. Щороку для «Монополії» виготовляється 60 мільйонів фігурок, що роз'їжджаються в 114 країн світу.
Шанувальники гри запам'ятали її вісімдесятирічний ювілей, на честь якого французька компанія випустила тираж зі справжніми грошима, які складали максимальну суму виграшу в 20 580 євро! Звичайно, пощастило не всім власникам 30 000 наборів, а лише 80 щасливчикам, які, ймовірно, полюбили гру ще більше.
Але найкраще про популярність настолки розкажуть факти і рекорди:
- Прототип «Монополії» був створений американкою Меггі Філіпс ще в 1903 році — The Landlord's Game. Однак мета гри була прямо протилежна оригінальній, адже полягала у відображенні негативного впливу приватних монополій на економіку.
- Середня тривалість партії становить 2-6 годин, але найтриваліший сеанс тривав 1 680 годин.
- Найдорожча в історії «Монополія» була створена американським ювеліром в 1998 році. Ціна експоната склала 2 млн доларів, а ігровий майданчик прикрасило золото і 42 діаманта.
- Під час Другої світової війни британські агенти таємно передавали в коробках для «Монополії» карти, компаси і гроші для ув'язнених нацистських в'язниць.
- Вулиці класичної гри мають реальні назви міста Атлантік-Сіті, тому фанати «фінансової стратегії» старанно захищають їх від ініціатив перейменування.
- Ознайомитись з історією гри і перейнятися атмосферою старої Америки можна, подивившись фільм Under the Boardwalk: The MONOPOLY Story, знятий кінематографічною компанією спільно з відомим виробником іграшок.
Як підібрати свою гру?
Крім класичного видання, існують різні ювілейні, дитячі та тематичні випуски з мультяшними героями, персонажами з фільмів і певними локаціями. Також випускаються набори з кредитними картами і терміналами, компактні дорожні варіанти, набори для незрячих і навіть для гри під водою.
На даний момент офіційним дистриб'ютором «Монополії» є американська компанія Hasbro. Гра від бренду — продукція високої якості з великим набором аксесуарів і різними віковими редакціями:
- дитячими;
- підлітковими;
- дорослими.
За тематикою можна придбати ігри:
- автомобільні;
- пригодницькі;
- комікси;
- кінематографічні;
- детективні;
- військові.
У свіжих випусках «Монополії» ви знайдете набори від Winning Moves з популярними кіногероями, а також серії, присвячені улюбленим комп'ютерним іграм. У новинці «Монополія. Велика афера» можна спробувати себе в ролі шахрая, який зможе виграти, тільки порушуючи правила!
В інтернет-магазині «Стилус» ви знайдете оригінальні видання Hasbro, а також пропозиції інших виробників. Розіграйте українські міста в регіональній версії або поставте на кін підприємства старої Одеси. А тим, хто хоче більшого, варто укласти угоду на світовій мапі, щоб відчути себе справжнім магнатом!
«Монополія» — гра для всіх. У неї грають в елітарних клубах і вдома, у сімейному колі і в компанії друзів. Потренуйте свою логіку на ведення стратегій і не залишайте конкурентам шансу на перемогу!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вибрати настільну гру?
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua