Чи важлива кількість мегапікселів у камері смартфона?
Вибираючи смартфон, ми довірливо звертаємо увагу на кількість мегапікселів, керуючись принципом «чим більше - тим краще». Але чому деякі телефони на 12 Мп знімають краще флагманських новинок на 24 Мп і більше? Знайоме? Ми готові розвіяти міфи і підказати, на які параметри потрібно звернути увагу, щоб вибрати смартфон з хорошою камерою.
Що ховається за мегапікселямі?
Для початку розберемося, що таке мегапікселі. Вони являють собою величину в один мільйон пікселів (світлочутливих осередків), які формують зображення. У мегапикселях вимірюється дозвіл матриці або розмір створеної фотографії. Піксель - окремий квадрат, що відображається як точка завдяки маленьким розмірам. Якщо збільшити будь-яке зображення на екрані дисплея, ви побачите його в вигляді «сітки», що складається з пікселів. Чим більше пікселів - тим краще зображення. Чим більше мегапікселів - тим вище дозвіл, а чим воно вище, тим якісніше вийде знімок при широкоформатного друку. Погодьтеся, не кожен день доводиться друк білборди, тому в межах смартфона не обов'язково гнатися за супервелику дозволом. Сучасні стандартні камери телефонів оснащуються 10-18 Мп, цього цілком достатньо для користувача. Але щоб домогтися професійних знімків, потрібно врахувати й інші фактори, про які поговоримо далі.
Розмір має значення
Відволікаючись на кількість мегапікселів, не всі виробники рекламують важливу складову - їх розмір, а вірніше розмір пікселя. Запам'ятайте «золоте правило»: краще мало мегапікселів з точками великих розмірів, ніж багато - з точками маленьких розмірів. Доступними словами, чим більший об'єм пікселя, тим більше фотонів він поглинає під час експозиції кадру. Сенсор з великими пікселями продемонструє менше шумів. Камери, що знаходяться в однакових умовах з рівноцінним кількістю мегапікселів, але різними розмірами пікселів (наприклад, 1.55 μm і 1.12 μm), братимуть різний потік фотонів, а значить видавати різну якість знімків, де переважає той смартфон, чий показник вище. Відповідно, висновок: великий піксель гарантує більш високу деталізацію знімка. Градація якості відповідно до розміру сенсора визначається так:
1.55 μm-1.40 μm - знімають в будь-який час доби, не боятися поганого освітлення;
1.40 μm-1.22 μm - видають непогані знімки вдень і ввечері, але в поганому освітленні не позбавлені шуму;
1.12 μm і менше - здатні на хороші кадри тільки вдень при яскравому освітленні.
Показники хорошою камери в смартфоні
Якщо секрет у розмірі, то чому виробники навперебій не використовують це в своїх моделях? Справа в тому, що великий сенсор вимагає масштабних розмірів оптики, що позначається на товщині і ширині самого смартфона. Не всі хочуть тримати в руці товстий гаджет, та й виступаючу камеру покупці теж не люблять. Тому виробники або ведуться на критику, жертвуючи сенсором, або монтують модуль в «розтовстів» корпус.
Будь-об'єктив, будь це професійний фотоапарат або смартфон, включає багато технічних складових, тому перед покупкою обговоримо інші важливі критерії.
Діафрагма - джерело світла
Для отримання яскравих деталізованих фотографій в першу чергу важливий світло, «живить» камеру. Оскільки не кожен користувач носить студійні лампи з собою, а погода не завжди радує сонцем, світло камера отримує від діафрагми. Чим ширше діафрагма (апертура, світлосила) - тим більше светопотока вона буде поглинати. Її розмір позначається літерою f, цифрою з дробом, де менший показник говорить про широку діафрагму, а не навпаки. Низька цифра вкаже на кращу камеру в смартфоні. Перевагами широкої діафрагми є можливості макрозйомки, розмиття заднього фону. Найбільш часто використовувані показники світлосили:
f / 2.6, f / 2.4 - неякісні і розмазані фотографії;
f / 2.2, f / 2.0 - зустрічаються в бюджетних смартфонах;
f / 1.8, f / 1.7, f / 1.6 - оптимальний розмір для яскравих, деталізованих знімків.
Розмір матриці
Матриця - основний елемент, за допомогою якого ми отримуємо зображення, вона являє собою мікросхему фотодіодів (світлочутливих елементів). Потрапляє на фотодіод світло формує електричний сигнал, що утворюється в подальшому в цифровий. Складно? Простими словами, раніше цю роль виконувала плівка, а тепер матриця - пластина всередині камери, яка отримує на себе світло і інформацію про знімок, яку відправляє в процесор, а він уже складує готові фото на згадку телефону (відбувається це за 0,276 секунди). Але і це не головне, для покупки смартфона запам'ятати потрібно одне - матриця повинна бути великою. Тут знову чим менше цифра після дробу, тим краще. Наведемо приклади:
1/3 "- непогані знімки на дешевий телефон;
1 / 2.9 ", 1 / 2.8" - пристрої середнього класу;
1 / 2.6 ", 1 / 2.3" - флагманські гаджети.
Слід зазначити, що велика кількість мегапікселів може пригнічувати чутливість матриці, тому для того, щоб домогтися кращого балансу, для її великих розмірів вистачить смартфонів на 12-13 Мп. Остаточно справу криється в хорошій оптиці і автоматиці конкретної моделі.
Функція оптичної стабілізації
Чи хотілося вам сфотографувати пам'ятки, проїжджаючи повз них на туристичному автобусі або відзняти веселку, запізнюючись на роботу? Тут же в уяві постають круті кадри, а на ділі виявляється розмита пляма. Функція оптичної стабілізації допомагає робити чіткі кадри на ходу, в русі або в умовах недостатнього освітлення. З нею кадр не буде «деренчливим», а різким і сфокусованим.
Автофокус - гарант різкості
Всі хочуть отримувати різкі фотографії, особливо коли мова йде про Селфі. Автофокус забезпечує автоматичне фокусування на об'єкт або кілька об'єктів. В сучасних смартфонах наявність автофокусу стало must have, тому його позбавлені хіба що дешеві моделі, продовжуючи фокусуватися вручну. Інше питання наскільки ефективно ті і інші пристрої визначають об'єкти. Найкраще перевірити це протестувавши самостійно або подивившись огляди. Якщо розбиратися по типу, то може бути контрастний (в примітивних гаджетах), фазовий (більш інтелектуальний) і лазерний (найкращий) автофокус.
Смартфони з хорошими камерами
На що тільки не йдуть виробники, щоб заманити покупця придбати смартфон з нібито крутий камерою. З'являються телефони з подвійними, потрійними, четверні і навіть модулями з п'яти камер, а мегапікселі і зовсім стрибнули за 40. Але ми з вами вже знаємо, що це не головний критерій. Прекрасним прикладом розвіювання міфів про мегапикселях є компанія Samsung, чиї Galaxy S7, S8, S9 при 12 Мп демонструють відмінні знімки завдяки великому розміру пікселів. Іншими прикладами класних камер без «накручених» цифр можуть бути Xiaomi Mi 8, Google Pixel 2, Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Samsung Galaxy Note 9, Sony Xperia XZ2 Premium. Окремо відзначимо компанію Apple, якій вдалося домогтися рівня професійних фото при «земних» показниках мегапікселів: iPhone XS Max, iPhone X, iPhone 8 Plus.
Камери сучасних смартфонів - не просто поєднання об'єктива і мегапікселів, за її виробництвом стоять інженерні та оптичні розробки, де до дрібниць продумується проходження світла і робота складних алгоритмів. Щоб не бути введеним в оману, не ведіться на рекламу, а користуйтеся нашими рекомендаціями!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-6 смартфонів з крутими селф-камерами
Автор: Дарина Даниленко, копірайтер Stylus.ua