Добрива для рослин: види, вплив і живлення
Правильне харчування — запорука здоров'я не тільки людини, але і всього живого на землі. Рослини, як і ми, потребують регулярного отримання вітамінів і мікроелементів, яких недостатньо у воді та грунті. Для цього використовують органічні або мінеральні підгодівлі, що надають рослинам цілющу силу. Їх нестача або передозування може призвести до незворотних процесів, що призводять зелень до загибелі. Щоб цього не сталося, познайомимося з основними видами добрив і вивчимо тонкощі їх введення.
Навіщо потрібно удобрювати рослини
Добривом називають речовину для живлення садових і кімнатних рослин і підвищення родючості грунту. Особливо добрива необхідні для кімнатної зелені, оскільки через нестачу кисню, сонця і інших зовнішніх факторів отримують «бідний» раціон. Добрива насичують рослини дефіцитними компонентами, необхідними для нормального росту і розвитку. Найчастіше прекрасні мешканці будинку або саду потребують калію, фосфору, азоту, цинку, марганцю. Відсутність підгодівлі може загрожувати:
- виростанням слабких пагонів;
- відсутністю цвітіння;
- пожовтінням листя і їх поступовим відмиранням;
- розвитком гнилі;
- скиданням зав'язі;
- розтріскуванням плодів;
- поширенням інфекційних захворювань;
- в'яненням.
Як прикро спостерігати за загибеллю улюбленої квітки або цілої клумби через неуважний догляд. Візьми за правило регулярне добриво, вивчи особливості «меню» і режими годування, а ми розповімо, яким воно буває.
Види добрив, їх вплив на рослини
Існує чимало видів і підвидів добрив, розібратися в яких зручніше, класифікувавши їх за характеристиками:
- походження (мінеральні та органічні);
- консистенція (рідкі, гранульовані, тверді, порошкові, кристалічні);
- спосіб дії (прямі і непрямі);
- спосіб живлення рослин (кореневі підживлення, по листку);
- область застосування (універсальні, спеціальні);
- тип рослин (для квітучих, не квітучих).
За особливостями складу і дії препарати діляться на чотири великі групи, які ми розберемо детальніше.
Мікродобрива
Мікродобрива — це тип підгодівлі, що містить мікроелементи і корисні речовини в малих кількостях. Перед їх введенням важливо точно встановити необхідність в дозах, щоб не допустити нестачі або надлишку, що шкідливо для рослин. Найчастіше зустрічаються в рідкому вигляді.
Вплив: профілактика захворювань, поліпшення розвитку молодих пагонів, прискорення зав'язування плодів, підвищення смакових властивостей плодів, стимулювання врожайності.
У свою чергу вони поділяються на підгрупи. За складом ферментів:
- мономікродобрива (борні, мідні, цинкові та ін.);
- полімікродобрива (включають два і більше елементів).
За призначенням:
- для зелених рослин;
- для кімнатних;
- для квітучих.
Для домашньої зелені добре зарекомендував себе препарат Agrecol для кімнатних рослин на 500 мл. Він відноситься до універсальних, з його допомогою можна пожвавити сукуленти, квіткові, декоративно-листяні види. Препарат з часткою азоту, фосфору і калію призначений для цілорічного введення, допомагаючи зелені зберігати поживні речовини і не вимивати їх під час поливу. Для рослин будь-якого виду у фазі бутонізації та цвітіння відмінно підійде Agrecol для квітучих рослин — BIOHUMUS 750 мл, що має в складі велику кількість компонентів. Багатий лікарський комплекс забезпечить тривалий запас мікроелементів з легкозасвоюваною дозою калію, необхідного для інтенсивного цвітіння.
Мінеральні добрива
Мінеральні добрива — це неорганічні ферменти, що містять необхідні для рослин мінеральні компоненти і кислоти. Застосовують даний вид підгодівлі в садівництві та землеробстві. Легко засвоюються, але через інтенсивну дію при неправильному дозуванні можуть призвести до надлишку, захворювань і загибелі пагонів.
Вплив: поповнюють запас поживних речовин в грунті, сприяють розвитку надземної частини флори, збільшують період вегетації, підвищують врожайність овочевих культур, прискорюють цвітіння і зав'язування плодів, покращують опірність захворюванням.
За складом поживних елементів мінеральні добрива діляться на:
- прості (мають в основі один елемент);
- складні (препарати комплексної дії).
За консистенцією:
- аерозольні;
- гранульовані;
- рідкі;
- палички;
- пасти.
За призначенням:
- для винограду;
- для газонів;
- для декоративно-листяних рослин;
- для кімнатних рослин;
- для цибулинних;
- для плодово-ягідних і ін.
Якісною прикореневою підгодівлею газону і підготовкою його до зими є осінній препарат Agrecol Hortifoska для газонів. Гранульоване добриво забезпечить траву довгостроковим збереженням необхідних мікроелементів, сприяючи появі пишної, соковитої зелені навесні. Для кімнатних мешканців досвідчені господині вибирають Agrecol для рослин горщиків 0.35 л, що запобігає появі вапняного нальоту і забезпечує квіти необхідним набором поживних речовин.
Органо-мінеральні добрива
Органомінеральні речовини — це добрива, що складаються з органічних речовин і пов'язаних з ними мінерально-хімічних сполук. Їх отримують в результаті обробки гумінових (що входять до складу грунту) кислот і містять їх елементи. Природними органо-мінеральними добривами служать гній, торф, перегній, компост, гумус. Препарати, що пройшли виробничу обробку, частіше випускаються в рідкому вигляді.
Вплив: покращують фізичні властивості грунту, активізують хімічний склад землі, підвищують засвоюваність поживних компонентів, сприяють врожайності, утримують вологу, знижують засолення, забезпечують оптимальний водно-повітряний режим.
За біологічному складу органомінеральні добрива діляться на:
- гуматизовані (включають більшу частину органічних речовин);
- комплексні (мають рівну частку органічних і мінеральних речовин).
За призначенням:
- для зелених рослин;
- для квітучих рослин;
- універсальні.
Органічне добриво Agrecol Універсальне Biohumus 0.35 л призначене для будь-яких видів декоративних рослин. Унікальний склад біогумусу здатний збагатити флору корисними мікроорганізмами. Повністю натуральне добриво швидко засвоюється, забезпечуючи інтенсивне зростання і розвиток зелені без відхилень. Agrecol для квітучих рослин Biohumus 0.35 л корисний для підгодівлі квітів під час цвітіння. Сприяє утворенню великої кількості квіткових бруньок, сприятливо впливає на грунт.
Стимулятори росту
Окремою категорією добрив виділяють речовини, здатні прискорити зростання і розвиток сільськогосподарських культур. Вони замінюють природні фітогормони — органічні ферменти, що виробляються самими рослинами. Підживлення стимуляторами проводиться перед посадкою розсади і під час обробки насіння.
Вплив: гарантують отримання сильних сходів, розвивають сильну кореневу систему, підвищують відсоток сходження розсади, зміцнюють імунітет рослин, захищають від грибкових інфекцій, покращують клубнеутворення, збільшують поживні властивості отриманих плодів.
Класифікуються стимулятори росту рослин за походженням речовин:
- на основі натуральних компонентів;
- на основі синтетичних речовин.
За консистенцією:
- рідкі;
- гранульовані;
- порошкові.
За призначенням:
- універсальні;
- спеціальні (для конкретних видів культур).
Ефективним стимулятором живців овочевих культур показав себе Agrecol для вкорінення саджанців і насіння. Добриво натуральне і повністю засвоюється, глибоко вбирається грунтом, віддаючи розсаді найкращі речовини. Високий відсоток фосфору, калію і магнію забезпечать процес швидкого приживання молодої рослини, проростання насіння.
Як отримати максимальну користь від добрив — поради від Stylus.ua
Стихійна підгодівля за методом «коли згадав» піде не на користь, а на шкоду, адже певні види флори потребують суворого дотримання доз і хімічного складу. Кожен мікроелемент відповідає за свою стадію зростання, тому перед вибором препарату слід визначитися з метою його внесення, складом грунту, чутливістю рослини. Максимальний ефект від добрив ти отримаєш, дотримуючись правил живлення:
- Не регулюй дози на авось — дотримуйся інструкції на упаковці.
- Перед підгодівлею слід ретельно зволожити грунт — так він краще засвоїть компоненти.
- Не турбуй кімнатні рослини в зимовий період (за винятком активних видів).
- Нещодавно пересадженим рослинам дай час на укорінення.
- Повільно зростаючі рослини «годуй» рідше, а швидкозростаючі частіше.
- Не внось добрива під час хвороб, нападу шкідників — це ще більше активізує їх життєдіяльність.
- У підгодівлі не потребують недавно куплені магазинні рослини.
- Підгодовувати квіти варто не раніше 2-3 годин після поливу.
Рослини — трепетні створіння і неправильний підхід може обернутися для них стресом. Уважна опіка допоможе підтримати гарне самопочуття рослин. Але пам'ятай, що одних добрив недостатньо: тільки забезпечуючи всебічний догляд в комплексі з іншими процесами, ти досягнеш позитивного результату. Слідуй правилам підгодівлі і спостерігай, як кожен паросток наповнюється енергією, радує соковитим листям і пружними пагонами!
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Вибираємо садовий обприскувач