Як правильно вибрати намет?
Якщо ти затятий шанувальник активного відпочинку десь наодинці з природою, тебе ваблять гори і озера, то перше, про що варто задуматися, вирушаючи в похід - намет. Це головне туристичне спорядження, яке на пару днів або тижнів стане твоїм «похідним будинком», захищатиме від негоди, дозволить виспатися і набратися сил для подальшої подорожі.
Серед великої різноманітності наметів кожен хоче знайти ту саму, яка ідеально підійде для обраного подорожі. Ми пропонуємо витратити всього кілька хвилин на вивчення особливостей вибору наметів, щоб в поході насолоджуватися кожною миттю, а не шкодувати про неправильну покупці.
Яка намет підійде саме тобі?
Тип намети - головний параметр вибору. Якщо ти точно визначився з метою майбутньої поїздки, то вибрати намет буде просто і легко. Існують варіанти для зимової риболовлі, кемпінгу, гірських походів і інші. Щоб зрозуміти, яка намет потрібна саме тобі, давай розглянемо плюси і мінуси кожного виду.
Намет для кемпінгу
Ідеальний варіант для сімейного відпочинку або вилазки на природу з друзями. Намет досить велика, тому в туристичний рюкзак не поміститься, з нею краще не йти в похід. Часто намети для кемпінгу мають тамбур, вікна, можна змінити обсяг самої намети.
плюси:
місткість;
всередині людина може стояти.
мінуси:
багато важить;
довго накопичує тепло і швидко остигає;
складно встановлювати.
Трекінгові намети
З такою наметом ходять в походи, вона призначена для пішохідного туризму туристичними стежками. Трекінгові намети характеризуються більший обсяг, хорошою місткістю, для них не характерна міцність і довговічність, їх виготовляють з ненадійних матеріалів, тому і прослужать вони всього один або два сезони.
переваги:
невелика вага;
легко транспортувати;
коштує недорого.
недоліки:
пропускає воду;
швидко нагрівається і остигає;
немає тамбура або вікна.
Пляжні намети
З назви зрозуміло, що намет призначена для пляжу. Її можна брати з собою до водойм, де поруч немає дерев, щоб сховатися від спекотного сонця і не обгоріти. Крім цього, в пляжної наметі можна подрімати пару годинок або сховатися від вітру, який може засипати піском всі речі і їжу.
переваги:
легка;
коштує недорого;
сильно не нагрівається.
недолік:
- немає захисту від води.
Екстремальні або штурмові намети (для гірського туризму)
Використовуються в екстремальних умовах, взимку і в високогір'ї, в лижних походах. Екстремальні намети шиють з міцних, надійних, водонепроникних матеріалів. Штурмова намет легко переносить перепади температур, добре тримає тепло, швидко збирається. Найчастіше має високий цінник, зате витримує будь-які погодні умови.
переваги:
має водовідштовхувальне просочення, характеризується міцністю;
водостійке дно, шви проклеєні або прошиті;
внутрішній каркас.
недоліки:
дорожнеча;
некомфортний варіант для проживання.
Експедиційні намети
Експедиційні намети схожі на треккинговиє, але мають підвищену волого-і вітростійкістю. Їх можна назвати універсальними, оскільки намети підходять як для рівнинних подорожей, так і для походів невисокої складності.
переваги:
зручне транспортування;
невисока вартість.
недоліки:
погана водостійкість;
відсутній вікно або тамбур.
Намети для зимової риболовлі
Справжні рибалки знають, що без гарної теплої намети зимова риболовля стає таким собі задоволенням, оскільки морозний вітер і холод не дають можливості рибалити довго. Намети для зимової риболовлі відрізняються наявністю місця для установки обігрівача.
плюси:
в наметі завжди тепло;
скритність риболовлі - ніхто не бачить яка у рибалки вудка, на що він ловить;
вітро- і вологостійкість.
мінуси:
малий огляд для рибалки;
погана мобільність.
Туристичні та універсальні намети
Туристичні намети призначені для відпочинку біля водойми, на пікніку, у підніжжя гір, але не підходять для високогір'я і екстремальних погодних умов. Універсальні намети шиють з легкого матеріалу, стійкого до вітру.
плюси:
легкість,
компактність,
дешевизна.
мінуси:
низький рівень водостійкості;
недовговічні.
Поради щодо вибору наметів
Щоб купити міцну, стійку намет, яка захистить від негоди і легко витримає перепади температур, варто ознайомитися з головними критеріями вибору:
тип конструкції;
матеріал намети;
кількість шарів;
водонепроникність.
Тип конструкції
Намети кріпляться до каркасу двома способами:
Намет підвішують до каркасу, розташованому під тентом. Спочатку тобі доведеться встановити намет, потім натягнути тент на каркас. Коли встановлюєш таку конструкцію в дощову погоду, потрібно все робити швидко, інакше все всередині намокне. Зате коли жарко, можна не встановлювати тент.
Каркас встановлюють зовні тенту: намет потрібно підвісити до тенту. Дощова або вітряна погода не стануть на заваді для збору такої конструкції, оскільки вона стійка. Спершу встановлюють тент, потім внутрішню частину.
Якість дуг впливає на стійкість і міцність намети - знесе її сильний порив вітру чи ні. Дуга повинна бути міцною, товстої і важкою, тоді намет точно не віднесе в поле або озеро. В сучасних наметах дуги бувають:
Алюмінієві: коштують дорожче склопластикових дуг, тримають форму, не деформуються, підлягають ремонту при поломці навіть в похідних умовах.
Склопластикові (з фибергласа): важкий і дешевше алюмінієвих, але частіше ламаються через різкої зміни температурного режиму, практично неможливо полагодити.
Найбільш практичним варіантом є алюмінієві дуги.
Водонепроникність намети
Водостійкість вимірюється в висоті водяного стовпа в міліметрах і варіюється в межах від 500 до 10 000 мм вод. ст. З цими складними термінами важко розібратися, тому просто запам'ятай показники водонепроникності:
Більше 3000 мм - максимальна водостійкість для самих непередбачених злив, дощів.
2 000 - 3 000 мм - середня вологостійкість, може витримати невеликий дощ, але злива або град не переживе.
500 - 2 000 мм - погана водонепроникність, підійде для відпочинку тільки в теплий, чи не дощовий день.
Якщо твоя мета - максимально водонепроникна намет, вибирай виріб, де проклеєні або прошиті шви.
З якого матеріалу повинна бути виготовлена намет?
Тканина вироби впливає на його міцність, довговічність і водостійкість. Для шиття наметів використовують поліефірні (поліестерові, лавсанові) або поліамідні (нейлонові, капронові) тканини. Поліамідні намети міцні, легкі, але розтягуються від вологи і втрачають міцність від сонця. Намети з поліефірних тканин не бояться дощу і ультрафіолетових променів, але коштують дорожче.
Кращі тканини для намету:
Rip-stop - матеріал, в який вплітають проміжну товсту нитку, вона потрібна для стійкості вироби до розривів, але через зниженої щільності вплетеною тканини намет може протікати.
Tafetta - має підвищену вологостійкість, досить щільний матеріал.
Oxford - має середню водостійкістю, плетіння в декілька ниток.
Одношарові або двошарові намети?
Від числа шарів стінок виробу залежить водонепроникність, стійкість до вітру. Намети з одним шаром (без тенту) виготовляють з влагоустойчивой тканини (Gore-Tex або подібної). Це мембранна тканина, відмінною рисою якої є стійкість до пропуску водяної пари. Без нього всередині буде задуха і дискомфорт, до того ж волога по стінках почне стікати вниз, утворюючи калюжі.
Намети з тентом або двошарові шиють з водо- і пароустойчівого матеріалу, тому вони краще переносять дощі. До мінусів варто віднести пристойний вагу і труднощі установки.
Протимоскітна сітка
Наявність сітки від москітів дозволяє спокійно спати вночі і не переживати за залишену їжу, адже ніякі настирливі комахи не проникнуть в «похідний будинок». Двошарові намети мають вікно, виконане з противомоскитной сітки, що дуже зручно в літній час: коли на вулиці спекотно - можна залишити «двері» відкритої на ніч, а сітку спального тамбура застебнути. До того ж москітна сітка створить додаткову вентиляцію.
Схожі з першого погляду намети можуть мати різний цінник, і тепер ти знаєш чому! На вартість впливає кожна деталь, наприклад, наявність москітної сітки є приємним бонусом, проте це збільшує вартість виробу. Йди наших порад, щоб купити дійсно класну намет для відпочинку. Вдалого вибору!
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Як вибрати меблі для кемпінгу?