Друкована продукція і електронні: за і проти
У статті розповімо про переваги паперових книг та користь електронних. Поговоримо про те, яка книга для яких цілей буде більш підходящою, а також обговоримо, чи замінять електронні книги паперові.
Електронна книга: плюси та мінуси
Електронні книги нещодавно увійшли в наш побут і поступово завойовують любов покупців. З примітивних кнопкових пристроїв вони пройшли шлях до стильних кишенькових гаджетів із широким переліком функцій. Таку книгу зручно носити собою, а отже, достатньо вийняти з кишені за будь-якої можливості і зануриться у улюблений твір!
Плюси електронної книги
Розглянемо докладніше переваги електронних книг:
- Вага та мініатюрні габарити. Компактність і легкість дозволяють носити електронну книгу в сумці або навіть кишені і не розлучатися з нею, де б ти не знаходився. У дорогу або при переїзді тобі не потрібно тягнути за собою важкі книги – компактні 400 г замінять багато кілограмову макулатуру.
- Автономність. Читалки розраховані на тривалу автономність, тому тобі не потрібно економити на процесі читання і переживати за витрату батареї. Деякі моделі здатні працювати без підзарядки до півроку.
- Підсвічування. З LED-дисплеєм можна читати навіть у темряві, підлаштовуючи яскравість під зовнішнє середовище. У цій справі стануть у нагоді і чохли з вбудованими ліхтариками, які роблять читання безтурботним у будь-якій ситуації.
- Безумовною користю електронних книг буде можливість налаштувати масштаб. На відміну від паперових книг, при читанні яких ми повинні змиритися з масштабом шрифту та підлаштовуватися під нього, у рідері цю складність можна виправити одним натисканням.
- Економія. Щоб прочитати бажану книгу, не потрібно витрачати великі кошти, адже її можна завантажити безкоштовно.
- Чим електронні книги точно кращі за паперові – це турбота про екологію. Щорічно для паперу вирубується 15 мільярдів дерев, і ця цифра зростає з кожним роком. Популяризація електронних книг суттєво знижує потоки паперової промисловості та виховує дбайливе ставлення до ресурсів планети.
- Універсальність користування. Якщо ти віддаєш перевагу друкованим книгам за зручність робити позначки, то цифровий рідер справляється з цим не гірше. Існує низка спеціальних форматів, пристосованих до активної роботи з текстом.
Мінуси електронної книги
- Індивідуальність. Мабуть, головне, за що ми любимо паперові версії – це тактильні та образні відмінності, якими електронна книга не може похвалитися, представляючи всі твори, що зберігаються в ній, одним безликим потоком.
- Ненадійність. Якщо ми проллємо каву на друкований посібник, вона має шанси на порятунок, на відміну від електронної. Варто впасти рідеру, весь ретельно зібраний архів може бути безповоротно втрачено.
- Дискомфорт. Якщо наявність ліхтарика та підсвічування у певних ситуаціях служить плюсом, то при тривалому читанні сильний контраст яскравого екрану та темного приміщення може зіграти злий жарт.
- Зайвий час на звичні дії. Процес перегортання цифрової сторінки займає секунду, що довше, ніж це робити вручну. В результаті відбувається «гальмування» з відчутними паузами, яке спочатку може викликати роздратування.
Плюси та мінуси друкованих книг
Чи траплялося, коли ви годинами ходили по книгарні і не могли відірвати погляд від барвистих обкладинок і привабливих картинок? Не лише дитячі книги сповнені художнього супроводу, а й дорослі видання. Друкарські книги давно вийшли за рамки традиційного змісту, освоюючи нові форми контакту з читачем, де зображення грає основну роль. Окремою перевагою паперових книг читачі виділяють запах. Свіженодруковані сторінки або старі, потерті розділи, які переносять у дитинство.
Плюси паперових книг
Чим паперові книги кращі за електронні:
- Відчуття книжки. Головний і перший пункт, який викликає бажання доторкнутися, погортати, відчути аромат і форму, потримати виріб у руках. Читаючи реальну книгу, ти проживаєш із нею частинку життя, зближуєшся з головними героями.
- Дизайн. Полиці книгарень рясніють креативними художніми обкладинками, що є окремим витвором мистецтва. Це те, чим не може похвалитися електронна версія.
- Засвоєння інформації. Згідно з дослідженнями психологів, матеріал відкладається у нашій пам'яті «на глибину» саме після прочитання паперового носія. Завдяки повноцінному отриманню інформації наш мозок формує все в єдину структуру з характерними «зачіпками».
- Чому паперова книга краща за електронну, вона стимулює до читання. Проходячи щодня повз домашню бібліотеку, рука так і потягнеться до привабливого фоліанта, який хочеться погортати, потім зачепитися за цікаві цитати і не помітивши прочитати два розділи. Коли на столі лежить електронна книга, ми не відчуваємо до неї тяжіння та відкладаємо читання «на потім».
- Вірність довгі роки. Кожна техніка має термін служби, тому, в той час як цифрова книга може вийти з ладу, впасти, зламатися, розбитися, старі добрі видання можуть простояти на полицях роки і століття, передаючись з покоління в покоління.
- Колекціонування. Друковані фоліанти можна збирати, сортувати за жанрами та письменниками, розставляти на книжкових полицях, отримуючи задоволення від процесу та надихаючись новими ідеями. Рідкісні колекційні видання не зберігаються у електронних версіях.
Мінуси паперових книг
Кожна медаль має зворотний бік, тому справедливо відзначимо недоліки придбання друкованих видань:
- Важка вага та незручність при транспортуванні. Головний мінус живих книг – це їхня важкість. Щоб перевезти всю домашню бібліотеку з пункту А до пункту В, знадобляться десятки коробок та кілька помічників. Це витрачає сили, кошти та час на те, щоб укласти книги, а потім наново їх розставити.
- Займають багато місця. Під книги необхідно виділити суттєвий кут, який зменшує простір у будинку, або навіть цілу кімнату.
- Належна увага. Книги необхідно регулярно протирати від пилу, провітрювати, підбирати обкладинки для тендітних зношених видань, правильно вибирати розташування полиць.
- Недешева вартість. На друковані книги хорошої якості від популярних видань доведеться витрачати щоразу, викладаючи не завжди «кишенькову» суму.
- Великі витрати деревини. З одного великого дерева можна виготовити 17 книг, які щорічно випускаються тиражем у сотні тисяч. Це суттєво витрачає зелені ресурси та погіршує стан екології.
Думка з боку
Щоб визначитися, яка книга краща: електронна чи звичайна, ми звернулися за допомогою до наших покупців та запитали їхню думку. Чоловіча аудиторія виявилася переважно прихильником нових технологій, віддаючи данину портативності, зручності шрифту, практичності. Чи не менша частина покупців залишилася прихильниками друкованих версій. «Опозиція» наголосила на головних причинах вибору:
- Гарні обкладинки;
- Тактильний контакт;
- Можливість подарувати.
Але більшість покупців обирають обидва види книг – кожен залежно від нагоди. Електронний варіант віддають перевагу портативності та великому об'єму пам'яті, а паперовий шанують за soulmate – духовного друга, який формує спогади і змушує бачити світ так, як його бачать персонажі.
Відповісти на запитання: чи замінить електронна книга паперову, швидше за все, ніколи не вдасться. Не можна однозначно сказати, який із видів книг кращий, адже маючи індивідуальні риси, обидва варіанти мають право на життя. Якщо на цифрових носіях краще заходить бізнес-література, наука та психологія, то паперові видання найчастіше обирають для домашнього вечірнього читання художньої літератури за філіжанкою чаю.
Переходьте на сайт Stylus.ua, там ви знайдете багато книг у друкованому форматі, а також зможете підібрати чудові електронні гаджети для читання. Рекомендуємо передплатити новинну розсилку і наш Телеграм-канал, щоб ловити актуальні знижки та акції, стежити за стартами розіграшів та надходженнями новинок.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: