Як змінилися ноутбуки Apple за 29 років?
Перший ноутбук Apple випустила в 1989 році. З тих пір компанія стрімко продовжує розвивати цей напрямок, поліпшуючи начинку, можливості і функціонал пристроїв. Stylus.ua пропонує повернутися в минуле і відстежити еволюцію ноутбуків Apple з першої моделі до наших часів.
1989 рік - перший портативний комп'ютер Apple Macintosh Portable
Компанія Apple не першою випустила портативний комп'ютер. Вони ретельно відстежували сучасні тенденції, щоб показати світу свій перший ноутбук в 1989 році. Перший комп'ютер Епл важив цілих 7.2 кг, з яких 1.5 кг важив акумулятор. Macintosh був переносним пристроєм і мав розміри 38х37х10 см. Переносити таку машину з місця на місце було важкувато, але все ж можливо!
Ну а головна відмінність від популярних в той час Xerox Alto і Lisa був графічний інтерфейс. На екрані були квадратні пікселі, а не прямокутні, що спростило процес перенесення графіки на екран. Виробництвом даної моделі Apple займалися без Стіва Джобса, оскільки він покинув компанію в 1985 році. Чорно-білий РК-екран діагоналлю 9.8 дюйма мав дозвіл 640х480 пікселів.
За продуктивність пристрою відповідав процесор Motorola 68000, що працює на частоті 16 МГц. В якості апаратної платформи використовувалася ОС System 6. Обсяг ОЗУ склав 1 Мб, а жорсткий диск пропонував користувачу 40 Мб пам'яті.
Усередині Macintosh Portable розміщувалися дисковод і жорсткий диск. Без зарядки портативний комп'ютер працював 8 годин - таким показником можуть позаздрити навіть багато сучасних ноутбуки. Але цього вдалося досягти за рахунок слабкого заліза. У пристрої вперше був використаний трекбол - технологія, яка дозволила управляти курсором. Ціна даного пристрою була 6500 доларів! Сьогоднішній MacBook вже не здається таким дорогим, правда?
Цей портативний комп'ютер не мав високий попит через великі габарити і вагу, а ще своєї ціни (6500 доларів!), Але саме він став «прабатьком» всіх відомих сьогодні MacBook. Наступні його версії отримали більш поліпшені параметри і більший попит.
Пізніше з'явилися комп'ютери Macintosh LC і Macintosh Classic. Вони отримали кольоровий екран і могли виводити на дисплей зображення з роздільною здатністю 640х480 пікселів. На борту пристрою було 2 Мб ОЗУ, але це був домашній комп'ютер і його не можна було використовувати як ноутбук.
1991 рік - компактні PowerBook
Незабаром Apple одночасно випустила три моделі ноутбуків: PowerBook 100, 140 і 170. Дизайном комп'ютерів займалася компанія Sony. Молодша модель не відрізнялася начинкою від Макінтош, але змінилася в плані дизайну - тепер вага пристрою становила 3.6 кг, комп'ютер став тоншим і менше в два рази.
Базова комплектація PowerBook 100 мала 9-дюймовий ЖК-дисплей, 640х480 пікселів. Модель була вельми компактною, а акумулятора вистачало на 3-годинну роботу без підзарядки. Основний процесор - Motorola 6800. У 2005 році в журналі Mobile PC була опублікована стаття, в якій ноутбук назвали кращим пристроєм всіх часів.
Приріст продуктивності спостерігався тільки в PowerBook 170, але незначний. Ноутбук працював під управлінням процесора Motorola 68030 з частотою в 25 МГц. Обсяг ОЗУ тепер становив 2 Мб. Погіршилися якість картинки і автономність - тепер без зарядки комп'ютер працював всього 3 години. В якості апаратної платформи використовувалася Mac OS 7.6.1.
Подальший розвиток лінійки PowerBook
У 1994 році з'явився PowerBook Duo 200, який важив ще менше - всього 1,85 кг. Технічні параметри залишилися ті ж, ось тільки зникли порти. Саме через відсутність портів ця модель не набула популярності.
Трохи пізніше з'явився PowerBook 500, де вперше був встановлений тачпад і кольоровий екран. Ще з'явилися:
слот PCMCIA;
стереодинаміки;
Ethernet-підключення;
нікелевий акумулятор, який забезпечував до 5 годин автономності.
Базувався PowerBook 500 на Mac OS 8.1.
1997 рік - PowerBook G3. Повернення Стіва Джобса
У 1985 році Стів Джобс покинув компанію Apple, але через 12 років повернувся. У нього була нова ідея, яка повинна була змінити світ. Apple реалізували ідею Джобса і випустили iMac з 15-дюймовим монітором і напівпрозорим синім корпусом. Розробкою дизайну займався Джонатан Айв. Потім з'явився iMac G3 з процесором, який працював на частоті 233 МГц, а обсяг ОЗУ був 256 мегабайт.
Пізніше Apple випустили PowerBook G3 з аналогічною начинкою. Він став першим ноутбуком, випущеним після повернення Стіва Джобса. Ноутбук мав чорний прогумований корпус і світиться логотип Apple на кришці. У PowerBook G3 незначно покращилася продуктивність. Незабаром світ побачив PowerBook G3 WallStreet Series I з більш легким корпусом. Покупцям було запропоновано три моделі з діагоналями 12, 13.4 і 14.1 дюймів. Технічні параметри ноутбуків поліпшувалися з ростом діагоналі екрана, але підвищення продуктивності загрожувало частими перегрівами пристрою. Тому в серпні 1998 з'явилася нова версія пристрою, яка вже не перегрівалася. Це був останній ноутбук Apple з райдужним яблуком на кришці.
1999 рік - iBook G3 - перший ноутбук масштабного виробництва
Паралельно з лінійкою PowerBook, Apple випускала і лінійку iBook, яка призначалася для широкої аудиторії, в той час як PowerBook створювалися для професіоналів. Ноутбуки iBook були не такими потужними, але незабаром лінійка почала розвиватися в бік більш дорослої аудиторії і отримувала такі ж оновлення, як і ПауерБук.
iBook G3 мав запам'ятовується білий дизайн, був компактним і мав ручку для перенесення. iBook G3 одним з перших отримав модуль Wi-Fi.
2001 рік - PowerBook G4
У PowerBook G4 було три головних зміни: корпус з металу, процесор, який зміг конкурувати з Intel і екран з роздільною здатністю 1152х768. Товщина пристрою склала всього 2,5 см. Потім був Aluminium PowerBook G4, в корпусі з алюмінію. У лінійці Apple вперше з'явився ноутбук з 17-дюймовим екраном.
2006 рік - MacBook Pro з процесором Intel
Apple відмовилася використовувати процесори PowerPC, тому ноутбук 2006 року працював під управлінням чіпа Intel, які компанія встановлює і сьогодні. Новинка отримала назву MacBook Pro. Всередині був встановлений чіп Intel Core Duo і відеокарта Radeon X160. Відмінною особливістю новинки став порт MagSafe і пластиковий корпус.
Завдяки переходу на процесори Intel продуктивність пристроїв значно зросла, до того ж з'явилося 2 Гб ОЗУ і відеокарта об'ємом 256 мегабайт. У макбуков вперше з'явилася відеокамера, а ще компанія стала поступово позбуватися від дисковода. MacBook Pro можна було купити з діагоналлю екрана 15 і 17 дюймів. Час автономної роботи було якихось 4-5 годин. Крім того, ноутбуки часто перегрівалися через підвищення продуктивності.
2008 рік - MacBook Pro з дисплеєм Retina
MacBook Pro став першим ноутбуком компанії з дисплеєм Retina з роздільною здатністю 2880х1880 пікселів. Модель отримала топове залізо, а час автономної роботи склало 7 годин. На борту пристрою був порт USB Type-C і пасивна система охолодження.
Особливості MacBook Pro:
Сенсорна панель Touch Bar, яка змінює набір можливостей в залежності від програми.
Користувачі отримали 2 або 4 порту USB-C в залежності від модифікації і роз'єм 3.5 мм для навушників.
З 2009 року в MacBook встановлюються відеокарти NVIDIA GT 9400M.
Незабаром в Про-версії з'явилася 13-дюймова модель.
Після з'явився MacBook Pro Unibody, а з лінійки Про прибрали 17-дюймову версію.
Поступово в моделях збільшували потужність і якість екрану. Сьогоднішній MacBook Pro швидше Macintosh в 500 разів.
2008 рік - MacBook Air - ультралегкий ноутбук Apple
Перший ноутбук макбуков ЕІР з'явився в січні 2008 року, він мав корпус товщиною 1.94 см і вважався найтоншим ноутбуком у світі. За швидкодію лептопа відповідав процесор Intel Core 2 Duo, діагональ екрану склала 13.3 дюймів. Перші версії MacBook Air мали слабенький процесор і невисокий дозвіл екрана. Обсяг ОЗУ всього лише 2 Гб, без можливості збільшення, в цілому продуктивність була не дуже гарна. Але незабаром сталися серйозні зміни:
Наприкінці 2008 року вийшов макбуков ЕІР з більш швидким процесором покоління Penryn і графікою Nvidia GeForce. Збільшилася місткість жорсткого диска.
Моделі, випущені в 2011, працювали під управлінням 2-ядерного процесора Intel Core i5 або i7 в зв'язці з 4 Гб ОЗУ.
У ноутбуках, які вийшли в 2013 році, з'явилася технологія Turbo Boost, а мінімальна ємність SSD-диска становила 128 Гб.
Час роботи без підзарядки зросла до 12 годин.
2012 рік - третє покоління MacBook з Retina-дисплеєм і форматом 4К
У 2012 році компанія представила MacBook Pro з Retina-дисплеєм, який пропонує незрівнянну якість картинки на екрані і високу роздільну здатність. Модель вийшла тонкої і легкої, тому багато експертів порівнюють макбуков Про з ультрабуками. Сьогодні MacBook Pro можуть обробляти одночасно кілька потоків з відео формату 4К, тому такий ноутбук стане ідеальним вибором для тих, хто працює з мультимедійними файлами.
2015 рік - 12-дюймовий MacBook
Apple MacBook 2015 року став першим безвентиляторним ноутбуком компанії. Усередині встановлений енергоефективний процесор Intel Core M, який працює в парі з відеокартою Intel HD Graphics 5300. Ємність ОЗУ становить 8 Гб, а для зберігання особистих даних було встановлено SSD-диск об'ємом 256 або 512 Гб. Корпус пристрою був виконаний з металу, а його товщина склала від 3,5 до 13,1 мм. Вага MacBook склав трохи більше 900 грам, з огляду на, що у нього була діагональ 12 дюймів. Час автономної роботи - до 9 годин.
2016 рік - MacBook Pro з сенсорною панеллю Touch Bar
У 2016 році з'явився MacBook Pro з сенсорною панеллю Touch Bar. Над клавіатурою з'явилася сенсорна смужка, де відображуються запущені на ноутбуці програми. Така технологія покращує взаємодію користувача з комп'ютером, робить його комфортнішим і простіше. Панель надає зручні ярлики і елементи управління, коли вони необхідні. Можна керувати гучністю, включати звук, викликати siri і виконувати інші функції. З Touch Bar було випущено два макбуков Про з діагоналями - 13 '' і 15 ''. У 2017 році моделі макбуков Про були трохи поліпшені і оновлені.
2018 рік - оновлений MacBook Air після тривалої перерви
30 жовтня 2018 року відбулася презентація Apple, в рамках якої був представлений новий MacBook Air з 13.3-дюймовим дисплеєм Retina найвищої якості. Значно покращилася продуктивність ноутбука разом з новими процесорами Intel Core i5 8-го покоління. А для захисту даних використовується сканер відбитку пальців. Обсяг ОЗУ залежить від обраної модифікації і може становити 8 або 16 Гб, максимальна ємність SSD-диска складає 1,5 Тб. Новий ноутбук 2018 го року отримав зручну ергономічну клавіатуру з механізмом "метелик", тому набір тексту стане справжнім задоволенням для тих, хто постійно працює з документами.
З кожним роком продуктивність портативних комп'ютерів збільшується, а вага і розміри зменшуються - так можна описати еволюцію ноутбуків Епл від першого Macintosh Portable до моделей, які можна купити сьогодні. На щастя, історія триває і з кожним роком з'являються більш продуктивні і вдосконалені моделі. А поки будемо чекати поновлення лінійки MacBook Pro, про що обов'язково розповімо.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: MacBook Air або MacBook Pro: який ноутбук вибрати?