Види зварювального устаткування. Як обрати?
Зварювальне обладнання являє собою цілий комплекс апаратів, що виконують функцію зварювання вузлів та виготовлення деяких виробів і з'єднання декількох елементів в один. Зварювальні пристрої застосовуються в ремонтних, будівельних і промислових сферах. Ключову роль у всьому комплексі пристроїв грає зварювальний апарат.
Для початку давай розберемося, що таке зварювання? Зварювання - це процес нероз'ємного з'єднання двох і більш деталей в єдине ціле. Здійснюється цей процес за допомогою нагрівання, деформування і використання електродів. Сварка - це міжатомними або міжмолекулярної процес. Це означає, що два компонента, які використовуються в процесі зварювання, нагріваються до такого стану, що в місці зварювання починають виникати нові зв'язки між елементами. Якби ти просто зробив сильний тиск на ту точку, де плануєш зварювати, то ефект був би аналогічний. Фактично, ти просто вдавлювати один елемент в інший з утворенням молекулярної зв'язку.
Види зварювального устаткування
Грамотне поєднання нагрівання та високого тиску дає можливість оптимізувати сам процес зварювання, регулюючи кожен етап. Чим вище температура, тим менше необхідно чинити тиск на матеріал, і тим швидше відбувається процес зварювання. У разі, коли вдається досягти температури плавлення твердих матеріалів двох з'єднувальних елементів, потреба в тиску зникає зовсім. Спосіб зварювання залежить від цілого ряду чинників, які впливають на вибір конкретного зварювального апарату. Існує кілька різних видів зварювального обладнання:
трансформатор;
напівавтомат;
інвертор;
напівавтомат-інвертор;
споттер.
У цій статті ми детально розповімо про перші три, тому для початку коротко про останні два види. Напівавтомат-інвертор - це напівавтоматизований апарат, який відрізняється багатим функціоналом, не найбільшим вагою і гарною якістю швів. Ціна на зварювальне обладнання такого типу найвища і дозволяє виконувати будь-які види зварювання.
Споттер - це прилад, який підійде для точкового зварювання. У побуті такими апаратами не користуються і застосовують їх в автомобільній промисловості. Такі пристрої відмінно видаляють вм'ятини і можуть використовуватися для кузовних робіт. Споттери зустрічаються як инверторного, так і трансформаторного типу.
Тепер докладно розповімо про перші три видах зварювального устаткування.
Зварювальний трансформатор вважається найпростішим типом зварювального устаткування. Це досить масивне пристрій, який завжди відрізняється невисокою вартістю і простотою конструкцією. Трансформатор для зварювання необхідний, щоб насичувати дугу змінним струмом. Цей тип зварювального устаткування найбільш надійний, але, на жаль, має обмежений функціонал. В основному трансформатори використовуються в дугового зварювання. Також для апарату характерно середнє якість роботи, наприклад, може бути нерівний шов. Такі пристрої ідеально підходять для простих зварювальних робіт, де не потрібна точність. Якість зварювання буде залежати від твоїх вмінь і навичок. Зварювальні апарати цього типу працюють на змінному струмі. Його сила регулюється шляхом зміни рівня напруги за допомогою понижувального трансформатора. Внаслідок цього, у зварювальної дуги завжди забезпечено надійне живлення.
![image alt](729493 | endimage |
Зварювальний напівавтомат - це особливий різновид трансформаторів, які відрізняються частково автоматизованим процесом зварювання. Такі пристрої значно полегшать тобі роботу і дозволять заощадити час і сили. Такий прилад в меншій мірі залежить від рівня твоєї майстерності, наприклад, тобі не потрібно змінювати електрод або контролювати його довжину. У напівавтоматичних пристроях застосовується спеціальна зварювальний дріт, яка плавиться в газовому середовищі.
Зварювальний інвертор - це різновид зварювального обладнання, яка відрізняється надзвичайно широким функціоналом. Такий пристрій здатне запропонувати користувачеві будь-який вид зварювання. Апарати цього типу відрізняються невеликою вагою, малими габаритами і дуже високою якістю зварювання. Конструкція у таких приладів значно складніше, так що для лагодження доведеться витратити трохи більше коштів. Ціна на зварювальне обладнання цього типу також вище, ніж на інші. Такі пристрої найкраще підійдуть для зварювання, де потрібна висока точність і гарна якість швів. Зварювальний інвертор перетворює напругу, а також звичайний струм змінного типу (200 В і частота в 50 Гц) до значень, які потрібні для появи і підтримки зварювальної дуги. У інверторному зварювальному апараті напруга струму завжди чітко контролюються, таким чином, ти можеш плавно регулювати рівень струму і напруги, тим самим виконувати практично будь-яку зварювання для з'єднання навіть тугоплавких металів.
Типи зварювального устаткування
Від типу апарату буде прямо залежати швидкість зварювання. Всього існує три типи зварювального обладнання: /uk/
Побутовий. Час роботи такого типу обмежується 30 хвилинами. Після кожних 15-30 хвилин, необхідно робити перерву в одну годину.
Професійний. Здатний забезпечити 8 годин н
Промисловий. Такі апарати здатні працювати кілька змін підряд з дуже короткими перервами.
Важливо відзначити, що від типу зварювального обладнання буде залежати тільки швидкість зварювання. Якість шва від типу не залежить зовсім.
Види зварювання
Всього існує п'ять різних видів зварювання:
ручна дугова;
напівавтоматична;
аргонно-дугова;
точкова;
плазмова різка.
Ручна дуговая сварка найпростіша. Тут горіння дуги відбувається на відкритому повітрі. Такий вид зварювання здатний забезпечити навіть найпростіше зварювальне обладнання. Крім того, ручна дугова зварка працює при будь-якій якості струму. Недоліки такого типу очевидні: через те, що все залежить від рівня твоїх навичок, якість шва, як правило, буде невисоким. Вся робота проводиться вручну, а сфера застосування ручного дугового зварювання вельми обмежена і в основному використовується при зварюванні чорних металів.
Напівавтоматичне зварювання здійснюється в газовому середовищі. Для кольорових металів цей газ буде інертним, а ось для стали навпаки активним. Завдяки використанню газу забезпечується підвищений захист шва від впливу повітря. Горіння дуги при такому типі зварюванні буде більш стійким. При такому вигляді зварюванні ваші навички відіграють, куди меншу роль, а сам процес зварювання відбувається в кілька разів швидше. Якість шва при напівавтоматичному зварюванні також буде значно вище.
Аргонно-дугове зварювання. Такий вид зварювання відбувається в середовищі газу аргону. Використовується для зварювання кольорових металів і нержавіючої сталі. Якість зварювання при такому типі буде надзвичайно високим, проте часу на саму зварювання піде куди більше. Крім того, тут ключову роль гратимуть твої навички та досвід, оскільки процес такої зварювання найбільш складний і трудомісткий.
Точкове зварювання використовується для зварювання тонких листів металу. В основному застосовується в автомобільних сервісах і автомобільної промисловості.
Плазмова різка - це універсальний вид зварювання. Він здійснюється за допомогою струменя високотемпературної плазми, яка утворюється через горіння дуги. Це найефективніший, швидкий і надійний тип зварювання. Він також і найбезпечніший, адже відсутні будь-які балони з горючим газом. З недоліків можна виділити тільки вартість цих апаратів.
Струм зварювання
У зварювальному обладнанні застосовується як постійний, так і змінний струм. Також бувають пристрої, в яких поєднуються ці два варіанти. Змінний струм має змінну полярність. Це означає, що плюс і мінус не змінюються місцями з досить великою частотою. Апарати, що працюють на змінному струмі зручні в підключенні, так як безпосередньо приєднуються до розетки. З недоліків можна виділити невисоку якість шва. З вищеописаного зрозуміло, що змінний струм характерний для ручного дугового зварювання.
Постійний струм не володіє змінною полярністю, а навпаки має постійний напрямок (плюс і мінус не змінюються). Апарати, що працюють на постійному струмі, відрізняються гарною якістю зварювання. Для таких приладів також характерна універсальність. На жаль, вони більш складні в підключенні, так як потребує додаткового обладнання, через це вартість таких апаратів вище.
Харчування і потужність зварювального устаткування
Від типу харчування буде прямо залежати потужність зварювального устаткування. Харчування може бути однофазним і трифазним (зустрічаються апарати, що працюють в двох режимах):
Однофазное харчування(220 В) характерно для побутового зварювального устаткування. Воно підключається до звичайної розетки і використовується в невеликих і середніх пристроях.
Трифазне харчування(380 використовується в великих зварювальних апаратах). Такі пристрої використовується в цехах і майстерень. Потужність трифазних приладів значно вище.
Потужність апарату впливає на розмір деталей, які можна піддати зварюванні. Щоб визначити потужність для конкретного типу робіт, необхідно виконати три дії:
У довіднику відшукати потрібну силу струму для конкретної товщини металу.
Помножити отриману цифру на напругу (залежить від використовуваного апарату, може бути 220 В і 380 В).
Розділити отриману цифру на коефіцієнт корисної дії апарату (це обумовлено частковою втратою потужності в процесі роботи). Для трансформаторів ККД становить 0,6, а для інверторів - 0,8.
Як вибрати зварювальне обладнання?
При виборі зварювального обладнання слід керуватися тим, який саме метал ти будеш зварювати. Для чавуну і кольорового металу найкраще підійде генератор або зварювальний випрямляч. Це обумовлено необхідністю використовувати постійний струм при зварюванні. Якщо ж ти плануєш зварювати тонкий метал, то вдалим вибором стане напівавтомат. Простий чорний метал, як правило, зварюють звичайним трансформатором.
Також зверни увагу на тип мережі, від якої буде харчуватися апарат. Якщо потрібно зварювальне пристрій для виробництва, то вибирай обладнання на трифазному типі харчування. Для дому та побуту краще вибрати однофазні апарати.
При виборі керуйся і ступенем складності зварювання. Для простої зварювання вибирай апарати дешевше, на простих трансформаторах. Для зварювання, де тобі будуть потрібні якісні і довговічні шви, краще вибирати напівавтомати і інверторні пристрою.
Щоб правильно вибрати зварювальний апарат, необхідно точно знати:
вид зварювання, який використовується пристроєм;
тип самого апарату;
тип використовуваного струму;
трифазне або однофазне живлення;
доступну потужність пристрою.
Сподіваємося, наші поради допоможуть тобі вибрати зварювальне обладнання, а якщо немає, наші консультанти з радістю допоможуть визначитися з вибором. Купити зварювальне обладнання різного типу можна на нашому сайті. Доставка здійснюється в будь-яке місто України.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Найнеобхідніші інструменти для ремонту квартири або будинку