Як вибрати котел?
Якщо ти є власником приватного будинку або хоча б раз замислювався над тим, щоб не залежати від центральної системи опалення, ти напевно чув про таке агрегаті як котел. Центральне опалення досить неефективно, і якщо тебе цікавить, як вибрати котел для опалення будинку, ми допоможемо в цьому розібратися.
Твердопаливні котли
Твердопаливні котли - це ідеальний вибір для заміського будинку, де немає хорошої газової системи. Даний тип котлів може працювати на досить великій кількості різної сировини:
дрова,
брикет,
торф,
антрацит та інше.
Головним достоїнством твердопаливних котлів можна вважати вартість сировини. Зараз дрова і вугілля коштують трохи, а значить, переплачувати за опалення ти точно не будеш. Даний тип котлів найбільш швидко розвивається в Україні. Виробники постійно придумують нові моделі з новими системами фільтрації та можливостями. Твердопаливні котли відмінно підійдуть в якості не тільки основний, але і резервної опалювальної системи.
Друге головне достоїнство твердопаливних котлів - це вартість. Вона невелика, проте відразу слід попередити, що до нього тобі обов'язково потрібно докуповувати циркуляційний насос, розширювальний бак, надійні труби, радіатори і групу безпеки. Це обумовлено тим, що такі котли працюють на значно більш високих температурах теплоносія, через що звичайні труби можуть просто не витримати. Приємно радує і надійність твердопаливних котлів. Через свою простоту вони надзвичайно довговічні. Проте, тут слід зробити поправку на якість сировини. Паливо, що використовується має відповідати певному рівню вологості, а котел повинен регулярно чиститися.
Популярні бренди твердопаливних котлів: Marten, Буржуй.
Тип згоряння сировини в твердопаливних котлах
За типом горіння твердопаливні котли можна поділити на:
Котли з природною тягою. Це апарати, в яких процес горіння управляється термостатом з тягою, без додаткової подачі повітря зовні (відсутній вентилятор в системі).
Котли з додатковою тягою. Оснащені вентилятором, який здійснює подачу газу в апарат.
Котли тривалого горіння. Паливо просто горить, виділяючи тепло. Котел перерозподіляє енергію, постачає теплоносій, а той запускає тепло по всій системі опалення.
Піролізні котли. Тут все трохи складніше, ніж в котлах тривалого горіння, однак принцип схожий. За рахунок високих температур, деревина, вміщена в котел, буде розкладатися на вугілля і піролізний газ (звідси назва). Далі, через сопло цей газ буде втручатися з повітрям, і виділяти тепло, яке і буде гріти будинок.
Зрозуміло, переважно робити вибір виходячи з фінансових можливостей. І очевидно, що піролізні котли більш ефективні, а котли з додатковою тягою екологічно чистіше, але і ціна на них буде вищою.
Газові котли
Газові котли є одними з найпопулярніших в Україні. Якщо твій будинок або дача підключені до газової мережі, то сумніватися не варто, потрібно брати саме цей різновид котлів. Газові котли практично в тринадцять разів економічніше своїх рідиннопаливних і електричних побратимів. Крім того, вони здатні забезпечити теплом не тільки будинок або квартиру, але і систему водопостачання.
Існує два види газових котлів:
Одноконтурні - нагрівають воду тільки для системи центрального опалення. В котлі цього типу не передбачено теплообмінник, який би нагрівав воду. Для нагріву води тобі потрібно окремо під'єднати бойлер.
Двоконтурні - через наявність ще одного теплообмінника (в деяких випадках це може бути вбудований бойлер) можуть також нагрівати воду і для гарячого водопостачання. Крім того, така система займає менше місця і може розташовуватися в невеликому приміщенні.
Популярні виробники газових котлів: BAXI, Атем.
Потужність газових котлів
Розрізняють ці прилади і по можливості регулювати потужність, а саме:
Котли з одним рівнем потужності або ж одноступінчасті. Мінуси: потужність апарату завжди фіксована, в разі різкої зміни погоди може бути великий перевитрата тепла. Плюси: одноступінчасті котли значно дешевше.
Котли з двома рівнями або ж двоступеневі. Плюси: є можливість регулювання потужності, середня ціна. Мінуси: все ще можлива перевитрата тепла.
Котли з плавним регулюванням потужності. Плюси: дозволяє регулювати потужність у дуже широкому діапазоні, що дасть можливість уникнути перевитрати тепла. Мінуси: висока ціна.
Електричні котли
Головний плюс електричних котлів - це їх екологічна чистота. Для експлуатації апарати не вимагають димоходу, котельні або складної системи вентиляції. Їхній головний недолік - це вартість експлуатації. Втім, це компенсується досить багатим модельним рядом, простотою у використанні і стабільністю. В основному електричні котли діляться на два типи:
однофазні - працюють від мережі в 220 Вт;
трифазні - всмоктування 330 Вт.
Однофазні - це завжди котли невеликої потужність (до 4 кВт), а ось трифазні - це вже потужні прилади для великих будинків, де є трифазна мережа. Тут слід пам'ятати, що всі котли, потужність яких перевищує позначку в 12 кВт - це котли трифазні. При виборі керуйся необхідною потужністю, площею будинку і наявної мережі.
Популярні бренди електричних котлів: [T
Різновиди електрокотлів
Всього виділяють три типи електричних котлів:
котли з Теном;
електродні котли;
індукційні котли.
Котли з Теном
Електричні котли на ТЕНах є навісні пристрої. Вони не займають багато місця і можуть швидко монтуватися. Апарати завжди обладнані пусковою апаратурою, а також приладами терморегуляції. Це дозволяє підтримувати температуру в автоматичному режимі. Циркуляція води в системі опалення буває примусовою і природною. Для першої необхідно встановити насос циркуляції (окремі моделі мають його в комплектації). У системи примусової циркуляції є один головних плюс: швидка перекачування води, що збільшує ефективність систем опалення. З недоліків ТЕНових котлів можна виділити:
чималі габарити;
поява накипу (не рекомендується купувати такий котел в будинку, де жорстка вода);
коефіцієнт такого Тена при старті роботи становить всього 80% (спочатку частина енергії розсіюється).
Електродні котли
Електродні котли значно відрізняються від котлів з Теном. Термін служби таких котлів вище і в відрізни від ТЕНових вся використана електроенергія буде переходити в теплову, таким чином, нагрів буде відбуватися в десять разів швидше. Такі котли ефективні ще й тому, що теплоносій буде грітися одночасно і рівномірно. Крім того, електродні котли кудись економічніші через конструкції блоків і системи автоматизованого управління. Головні недоліки такого типу це:
необхідність постійної чистки від утворилася накипу;
неможливість функціонувати на дистильованої воді, оскільки електропровідність лежить в основі роботи котла;
необхідність обов'язкового заземлення корпусу (інакше вдарить струмом).
Індукційні котли
Цей різновид приладів являє собою лабіринт труб, на які одягнений індуктор. Що виникає електромагнітне поле дуже швидко нагріває сердечник, який потім нагріває воду. Така конструкція зовсім не схильна до утворення накипу, що неймовірно підвищує термін експлуатації (аж до 40 років). ККД такого пристрою досягає 99%! Крім того, індукційні котли працюють практично безшумно. З віком більшість котлів втрачають свій ККД, наприклад, апарат на ТЕНах вже через п'ять років буде обігрівати всього третю частину приміщення, в той час як індукційний котел абсолютно не втратить своєї ефективності. З недоліків такої системи можна виділити:
високу вартість апарату;
значна питома вага системи;
неможливість установки в безпосередній близькості з котлом електричних приладів (створює перешкоди).
Розрахунок мощност
Потужність - це ключовий параметр при підборі котла. Щоб розрахувати необхідну потужність для будинку, проведи прості математичні розрахунки за такою формулою:
P=k × S / 10
P - це потужність передбачуваного котла.
S - опалювальна площа житла (будинку або квартири).
- K - це особливий коефіцієнт, який враховує утеплення житла. Дайте відповідь на це показник буде відрізнятися в залежності від ступеня утеплення будинку, ландшафту і деяких інших показників. Так, для добре утепленого будинку k становить 0.8, для середньо утепленого будинку - 1, і 1.2-1.5 для слабо утеплених або утеплених приміщень. З квартирами дещо простіше, адже тут k - це завжди 0,6.
Намагайся вибирати котли з запасом потужності близько 20-25% від розрахованої (актуально для дизельних і газових). Це обумовлено не тільки можливістю похибки, але також і тим, що деякі котли з роками втрачають свою потужність.
Також рекомендуємо утеплити будинок, щоб зменшити витрати на паливо. Для електрокотлів запас повинен бути дещо більше і складати 35-40%. Для твердопаливних котлів показник потужності повинен бути на 80-90% більше від розрахованого, щоб тобі не довелося постійно підкидати вугілля і дрова у вогонь (розрахунок ведеться для постійно палаючого котла).
Підлоговий і настінний котел. Якому віддати перевагу?
Якщо ти плануєш придбати котел для квартири, то краще вибрати настінний. Це досить невеликі котли, які легко зможуть поміститися в маленькому приміщенні. Як правило, бойлер і деякі інші аксесуари до казанів необхідно докуповувати окремо, хоча існують і виключення.
Підлогові ж котли практично завжди оснащені вбудованим бойлером з досить великою ємністю. Вони також значно потужніше настінних (потужність стартує від 30 кВт). Вони стануть відмінним вибором для заміського будинку, оскільки під котел краще виділити окреме приміщення (котельню).
Існують також моделі і без бойлера. Теплообмінник таких агрегатів виготовлений з чавуну. Він значно більше і важче, ніж теплообмінник настінних котлів, де використовується сталь і алюміній. Також котли з чавунним ТО дорожче. З плюсів слід виділити простоту і невибагливість в експлуатації, надійність і міцність. Такий тип котлів рекомендується встановлювати в будинках зі старими системами опалення.
Висновок
Як зрозуміло з вищевикладеного матеріалу, при виборі котла слід керуватися великою кількістю чинників. Як тільки ти визначишся з бюджетом, відразу ж необхідно звернути увагу на місце, куди буде встановлюватися прилад. Для заміських будинків особливих обмежень немає. Однак ми рекомендуємо вибирати більш потужні котли для великих жител. Найкраще підійдуть трифазні електричні, твердопаливні піролізні (краще вибирати чавунні) і газові конденсаційні. Для квартир найвдалішим вибором будуть електричні котли будь-якого типу. Визначивши тип котла, розрахуй сам або попроси розрахувати майстра необхідну потужність з урахуванням тепловтрат. Також керуйся розміром самої системи. Пам'ятай, що розмір безпосередньо впливатиме на потужність, але не женися за найпотужнішими і великими моделями, адже вони просто будуть спалювати зайвий.
Купити котел будь-якого типу за приємною і вигідною ціною можна в інтернет-магазині Стилус. Приємною покупки!
ЧИТАЙ ТАКОЖ: Вибираємо бойлер: особливості, поради, нюанси
[14]: /uk/elektricheskie-kotly/proizvoditel:tenko/ [15]: /uk/elektricheskie-kotly/proizvoditel:kospel/