Що можуть телевізори?
Перед покупкою нового телевізора більшість з нас обмежується такими критеріями, як «кольоровий», «плоский», «недорого». Аби чіткіше розуміти, від чого потрібно відштовхуватися при виборі такої важливої техніки, радимо ознайомитися з загальними характеристиками і особливостями екрану (тип, діагональ, дозвіл), а також додатковими можливостями сучасних телевізорів.
Роздільна здатність екрану
Орієнтуватися на діагональ екрану, звичайно ж, потрібно, але її високий показник не завжди свідчить про відмінною чіткості картинки. Діагональ всього лише відповідає за розміри екрана, гарна якість зображення гарантує іншій параметр - дозвіл екрана. Найкращим поки що є формат WHUXGA - його роздільна здатність становить 7680х4800 пікселів (співвідношення сторін 16:10). Але на сьогоднішній день це все ще експериментальні технології, оскільки вони вимагають зовсім іншу модель відеокарти і розробки носіїв інформації, здатних підігнати відео за відповідним розміром.
Найпопулярнішим все ще залишається формат HDTV (дисплей класу Full HD) - кількість точок, що відображаються по ширині і висоті, налічує 1920 і 1080 відповідно. Пропорція зображення при таких параметрах становить 16:9. Практично всі трансляції на телебаченні мають співвідношення сторін 4:3. У такому разі в телевізорах Full HD кадр буде:
- видно повністю, але будуть присутні бічні чорні смуги;
- розтягуватися вздовж ширини екрану, внаслідок чого буде спотворюватися картинка (все відображається на екрані стане значно «товщі»);
- обрізатися (в ширині нічого не зміниться, верхні і нижні частини кадру будуть обрізатися).
У телевізорах, де дозвіл екрана становить 1440х900, 1366х768, 1280х720 або 1024х768 (старіші моделі плазм), якість картинки складно назвати високим, оскільки на таких дисплеях навіть здалеку можна неозброєним поглядом розгледіти пікселі (квадратики, з яких складається зображення), тоді як в високоформатних дисплеях вони видно, хіба що якщо наблизитися до екрану впритул. Такі моделі, як правило, поступаються в ціні більшості, тому, якщо орієнтуватися на невисоку ціну і на невибагливість покупця до виразності картинки, а також до відсутності сучасних інтерактивних можливостей, варіант з екраном Full HD розглядати немає сенсу. При виборі телевізора в якості дисплея для комп'ютера або ігрової приставки, все-таки радиться поберегти очі і придбати модель з високою роздільною здатністю екрану.
Тип екрану
Зараз на ринку часто можна зустріти рідкокристалічні (РК або LCD) або плазмові (PDP) дисплеї. Принцип виготовлення ЖК-дисплеїв полягає в приміщенні шару рідких кристалів між двома полірованими пластинами, на які наносяться прозорі електроди, службовці для постачання системи електрикою.
Дисплеї PDP також виробляються при залученні тих же пластин, тільки замість рідких кристалів поміщається інертний газ (люмінофор). У ЖК-екранах потрібна наявність ламп підсвічування, промені яких проходять через першу пластину і, повертаючи площину при проходженні рідкокристалічного шару, проходять крізь іншу пластину. У плазмових же екранах джерелом світла виступають осередки, в яких міститься люмінофор (речовина, що перетворює енергію у випромінювання світла).
Термін служби PDP і LCD
Плазмові екрани можуть прослужити в середньому близько 30 тис. Годин, рідкокристалічні - вдвічі більше, а то і зовсім 100 тис. До того ж є чимала ймовірність випалювання люмінофора при частому показі дуже темних ділянок на екрані плазмових панелей. Хоча варто відзначити, що за останній час деякі виробники PDP-дисплеїв постаралися підвищити термін служби останніх моделей до 100.000 годин.
3D-технологія
Сьогодні практично кожен телевізор середньої і високої цінової категорії оснащений підтримкою 3D-технології. Існують два прийнятних типу форматування 3D-картинки:
- пасивний;
- активний.
Використовуючи пасивно - поляризаційний принцип, телевізори відображають картинку, яка розкладатися на послідовні горизонтальні лінії, які отримують для кожного ока окрему кругову поляризацію. Як наслідок, оці доступна лише половина рядків (1080/2=540). Документи, що додаються окуляри, відповідні «пасивної» технології, недорого коштують, легкі у вазі і абсолютно не вимагають харчування.
У випадку з активно - затворним типом потрібна висока частота затворкі (від 120 ГГц), щоб забезпечити 60 кадрів, що чергуються для кожного ока окремо (виходить 120 к / с). Такий принцип знижує ефект мерехтіння і роздвоєння зображення. Окуляри в даному випадку оснащені акумулятором, який, як не дивно, необхідно періодично заряджати, внаслідок чого збільшується не тільки вага, але і ціна (пасивні окуляри - від $ 3, активні - від $ 10).
Smart TV
Сучасні телевізори нині настільки «порозумнішали», що їх призначення вже полягає не тільки в трансляції телеканалів, а й в доступі до мережі Інтернет. Смарт-телевізор дає можливість дивитися відео (пряму трансляцію або відео онлайн) і одночасно в додатковому віконці стежити за стрічкою в Twitter, Facebook, працювати з браузером або спілкуватися в Skype. Також додається фірмовий магазин виробника, де представлені різні категорії додатків (навчання, ЗМІ, дитячі та ін.) І безкоштовний контент. Крім того, управління телевізором можна навіть здійснювати за допомогою мобільного пристрою на платформі Android або iOS.
Тюнер, інтерфейс
Зараз на заміну горезвісним зовнішнім антен прийшла технологія цифрового телебачення IPTV, яка надає сотні каналів своїм користувачам. Більш того, незабаром навіть передбачається повний перехід на «цифру», згідно зі стандартами Міжнародного союзу електрозв'язку, в який входять близько 200 країн-учасниць, в т.ч. і Україна.
При виборі телевізора радиться звертати увагу на кількість портів HDMI. Наявність одного тюнера якраз дістанеться приставці IPTV, але не виключено, що може також знадобитися підключення ігрової консолі, Blu-ray плеєра або комп'ютера. Найчастіше кількість портів HDMI в сучасних телевізорах налічує 3-4. Крім того, багато хто захоче мати доступ до мережі, і в зв'язку з цим необхідно буде приберегти порт ще й для операційного підключення Wi-Fi.
Де купити телевізор?
В інтернет-магазинах (як приклад, столичний інтернет-магазин stylus.ua) ціни значно привабливіше, і до того ж вибір більше, ніж в наземних торгових точках домашньої техніки. Більш того, такий спосіб покупки економить не тільки кошти, а й час, який довелося б витратити на біганину.
Але все ж головним критерієм залишаються технічні характеристики, особливо такі як дозвіл і тип екрану. Покупець повинен чітко розуміти, з якою метою, крім телемовлення, він буде використовувати новий телевізор. Прийнявши до уваги поради в цій статті, зробити вибір буде значно простіше.
Розмір екрану плазмових і РК-телевізорів
Серед плазмових зустріти високодюймовие екрани можна досить часто. Найпопулярніші розміри - 42 і 50 дюймів. Раніше рідкокристалічні дисплеї грішили наявністю «битих» пікселів, що погіршувало якість зображення. На сьогоднішній день виробники виправилися і випускають ЖК-екрани великих розмірів практично без втрати якості. Тому в плані випуску великих телевізорів з виразною картинкою можуть похвалитися обидва представники - як ЖК, так і плазмові.
Контраст екрану плазмових і РК-телевізорів
Оскільки принцип функціонування плазмової панелі ґрунтується на прямому випромінюванні, контрастність на відповідних дисплеях гідна похвали. Так як передача зображення у ЖК-екранів відбувається за іншим принципом, картинка здається людському погляду дещо м'якше і не такий соковитою, як у випадку з плазмою.
Кут огляду дисплеїв плазмових і РК-телевізорів
Кут огляду PDP-екранів становить від 170 градусів, ЖК - близько 45, що згодом може створювати враження при погляді на ЖК-дисплей ніби верхня частина екрану темніше. Незважаючи на те, що показники останніх ЖК-моделей виробники намагаються зрівняти з плазмовими, у ЖК все ж іноді спостерігається зменшення контрасту при великих кутах.
Енергоспоживання «плазм» і рідких кристалів
Плазмові екрани вимагають вдвічі більше електроживлення, ніж рідкокристалічні. Виною тому - процеси відводу тепла, що впливають на надійність електронних елементів. Як наслідок, при роботі телевізора спостерігаються акустичні шуми.