Електросамокати: як обрати ідеальний транспорт для міста та відпочинку
Електросамокати, будучи екологічним та зручним способом пересування, стали невід'ємною частиною сучасників. Якщо спочатку такі транспортні засоби позиціонувалися як міський вид транспорту, то сьогодні високим попитом користуються і повнопривідні моделі для їзди бездоріжжям. Давайте детально розглянемо переваги електричних самокатів та різновиди, розберемо правила експлуатації та обговоримо критерії вибору.
Переваги електросамокатів
Розпочнемо наш огляд із визначення ключових переваг електричних самокатів, щоб одразу визначитися, чи варто та чи вигідно купувати такий транспорт.
- Екологічний транспорт. Самокат електро працює від акумулятора, заряджання якого здійснюється від мережі. Отже такий вид транспорту не шкодить навколишньому середовищу, оскільки відсутні шкідливі викиди в атмосферу.
- Економія часу та коштів. Пристрій відрізняються низькими витратами на експлуатацію та обслуговування. Витрачені кошти на покупку транспортного засобу швидко окупаються, а пересування, особливо в містах, де часті пробки, стає комфортним та зручним.
- Зручність у експлуатації. Самокати електричні не вимагають спеціальних знань та навичок для керування. Маневрені та зручні транспортні засоби дозволяють легко переміщатися. Компактність виключає труднощі з транспортуванням та зберіганням.
Які бувають електросамокати
Попит на електросамокати зростає стрімкими темпами. Відповідно, виробники намагаються задовольнити потреби та запити покупців, тому випускають велику кількість різновидів такого транспорту. Але найпопулярнішими вважаються складані моделі, міські, дитячі та позашляхові.
Міські електросамокати
Модель полегшеної конструкції, зручна та проста в управлінні. Маневрений вид транспорту, за допомогою якого можна легко об'їжджати пробки. Зазвичай оснащуються колесами невеликого або середнього діаметра, що дозволяє розвивати хорошу швидкість на рівній асфальтованій дорозі. Такі самокати комплектуються акумуляторами середньої та високої ємності, що дозволяє підзарядити транспорт за лічені хвилини. Для безпеки розроблено надійні системи гальмування. Також міські моделі мають гарне освітлення, що забезпечує відмінну видимість як дороги, так і транспортного засобу.
Позашляхові електросамокати
Позашляхові, або повнопривідні самокати електро випускають для впевнених райдерів. Порівняння з міськими моделями показало, що такий транспорт є більш потужним, тому підходить для подолання далеких відстаней, а також може розвивати високу швидкість. Конструкція міцна, надійна, зносостійка. Двигун та акумулятор можуть мати додатковий захист від зовнішніх пошкоджень. Платформа зазвичай широка, стійка. Колеса, як правило, оснащені хорошими амортизаторами, що передбачає рух пересіченою місцевістю.
Складані електросамокати
Електросамокати складані підходять для зручного переміщення в межах міста, наприклад, якщо потрібно спуститися в метро або проїхати в громадському транспорті. Такі конструкції легко поміщаються в багажник автомобіля, а також не викликають складнощів із зберіганням. Складані моделі бувають різного типу та виду: для дітей та підлітків, для дорослих, для асфальтованих доріг та бездоріжжя.
Дитячі електросамокати
Електросамокати для дітей легкі та компактні, що забезпечує хорошу маневреність. Часто бувають складані конструкції, що полегшує переміщення та зберігання. Для найменших виробники пропонують триколісні екземпляри, для вмілих райдерів та підлітків – двоколісні. Зазвичай такі моделі мають обмеження швидкості, продуману до деталей та надійну систему гальмування. Також моделі для дітей добре підсвічуються: фари, світлодіодне підсвічування деки, кермової колонки. Деякі самокати додатково оснащуються сидінням, щоб дитина могла відпочити, якщо втомилася від активної їзди.
Як вибрати електросамокат правильно
Дизайн, колір, додаткове оснащення – все це вибирається під кожного райдера та не відіграє важливої ролі під час їзди. Ми ж пропонуємо детальніше зупинитися саме на тих критеріях вибору, від яких залежать комфорт та безпека, швидкість та надійність транспорту.
Потужність та швидкість
Від потужності залежить швидкість, прохідність, вантажопідйомність транспорту. Чим вищий цей показник, тим потужніший засіб. Для дітей 6-9 років підходить модель із потужністю 90-120 Вт, для 10-12 років – близько 200-250 Вт. Юним райдерам 13-14 років можна купувати на 250-350 Вт. Підліткам та дорослим з вагою до 90 кг рекомендовано електросамокати потужністю 350-500 Вт. Моделі на 500 Вт та вище – вибір дорослої людини вагою понад 90 кг.
Швидкість залежить від потужності. Тому дитячі та підліткові моделі розвивають швидкість 8-15 км/год та 30 км/год відповідно. Самокати від 500 Вт можуть рухатися зі швидкістю 30-40 км/год, а моделі на 1000 Вт – 50 км/год.
Дальність поїздки та акумулятор
Ємність акумулятора вимірюється в ампер-годинах (Ач): що вище значення, то більше запас ходу, тобто, можливість пересування на більш далекі відстані. Наприклад, електричні самокати часто комплектуються акумуляторними батареями ємністю 10 Ач, чого достатньо для поїздки дальністю до 35 км. Але важливо враховувати і той факт, що ємніший акумулятор вимагає більше часу на зарядку.
Матеріал та конструкція рами
Конструкція рами буває цільна та складана. Перший варіант вважається міцнішим і надійнішим, а другий – зручним при зберіганні, транспортуванні. Що стосується матеріалів, то сьогодні найбільш поширеними є авіаційний алюмінієвий сплав та високовуглецева сталь. Вироби зі сталі більш міцні та надійні, але водночас і важчі. У свою чергу, алюмінієва рама зручніша, оскільки має меншу вагу.
Розмір і тип коліс
Тепер поговоримо про колеса, які відповідають за швидкість, прохідність та стабільність транспортного засобу. Виділяють два основні типи: пневматичні та поліуретанові. Пневматичні колеса з надувною камерою відрізняються високими амортизуючими властивостями, відмінно гальмують, у тому числі і на мокрій дорозі, проте вимагають періодичного підкачування і можуть виходити з ладу через проколи. Поліуретанові колеса більш довговічні і менш схильні до перепадів температур, не бояться проколів і відрізняються тихим ходом, але не підходять для їзди по мокрому дорожньому покриттю.
Діагональ коліс слід підбирати під умови експлуатації транспорту. Так, для рівної асфальтованої дороги підійде варіант на 8-9 дюймів, для ґрунтовки та бездоріжжя – 10 дюймів і більше.
Наявність амортизаторів та гальм
Дороги в Україні далекі від ідеалу, тому наявність амортизаторів – не забаганка, а цілком обґрунтоване рішення. Такі самокати мають кращу прохідність, поглинають вибоїни та нерівності, підвищують комфорт при їзді.
Сучасні електросамокати можуть оснащуватися різними видами гальмівних систем:
- Ніжне гальмо – найпростіший і інтуїтивно зрозумілий варіант, зустрічається на самокатах без електроприводу. Мінус – не ефективне для гальмування під час руху на швидкості.
- Дискове механічне гальмо – недорогий варіант, простий в обслуговуванні, хороший для малого гальмівного шляху, але швидко зношується.
- Дискове гідравлічне гальмо – максимально ефективна система, включаючи гальмування на високій швидкості, проте потребує налаштування при встановленні і коштує дорожче.
- Барабанне закрите гальмо – висока ефективність, великий термін служби, мінімальний вплив ззовні. Але такі системи більш шумні і важкі, також схильні до перегріву.
- Електрифікаційне гальмо – контрольоване гальмування, малий знос, відрізняється рекуперативною функцією, що дозволяє заощаджувати заряд акумулятора. Однак має збільшений гальмівний шлях, тому не підходить для екстреного гальмування.
Найкращі бренди електросамокатів в Україні
Електричні самокати пропонують багато виробників: Atlas, Rider, Acer, Forte, Maraton, MIDWAY, Audi, Prove, Globber, Best Scooter, Rebel, W-TEC, Freego, Okai та інші. Найбільш популярними серед наших покупців є такі бренди:
Електросамокати Xiaomi
Самокати електричні Xiaomi – надійні та доступні за ціною моделі для міських умов, активних поїздок. Відрізняються ергономічним сучасним дизайном, зручним та простим керуванням, у тому числі й через програму на смартфоні.
Інші переваги моделей бренду:
- висока якість виготовлення, доступні ціни, широкий асортимент;
- висока маневреність, компактні габарити, невелика вага;
- витривалий корпус та продумана система безпеки;
- унікальна регенеративна технологія гальмування.
Електросамокати Segway-Ninebot
Самокати електро Ninebot by Segway – поєднання високого рівня безпеки, комфортного керування та інноваційних рішень. Швидкі, зручні в управлінні та продумані щодо безпеки транспортні засоби. Представлені в широкому асортименті: для міста, для бездоріжжя, складані, для підлітків та дітей, з великим запасом ходу для тривалих поїздок.
Інші переваги моделей бренду:
- багаторівнева система безпеки;
- інтелектуальні можливості управління;
- автоматичне регулювання швидкості;
- антиблокувальні гальмівні системи;
- додаткове оснащення (LED-підсвічування, Bluetooth-колонка).
Електросамокати Kugoo
Kugoo електросамокати – потужні моделі з розширеним функціоналом, які підходять для їзди як містом, так і бездоріжжям. Пристрої відрізняє продумана та надійна система безпеки, включаючи наявність передової системи гальмування, амортизаторів, потужних фар, стоп-сигналів та підсвічування. Одна з ключових переваг бренду – великий та водночас різноманітний вибір моделей. Так, торговою маркою Kugoo випускаються також електросамокати з сидінням, двомісні, складані, повнопривідні з бортовим комп'ютером, моделі для екстремального катання.
Правила безпечного використання електросамокату
Щоб їзда електричним самокатом приносила задоволення, але при цьому залишалася безпечною, необхідно дотримуватися простих правил і рекомендацій.
Екіпірування для безпеки
Розпочнемо з того, що наявність захисного екіпірування не просто бажано мати при їзді на електросамокаті, а вкрай потрібно. Повний комплект включає такі елементи:
- шолом для захисту голови під час падіння;
- спеціальні рукавички на руки;
- налокітники та наколінники;
- щитки від розтягувань, вивихів, переломів;
- спеціальні шорти для кульшової зони.
Дотримання ПДР
Згідно з чинним законодавством України, електричний самокат визнано транспортним засобом. Під час руху необхідно триматися крайньої правої смуги, якомога ближче до тротуару. Для вечірнього часу обов'язково наявність світлодіодних елементів, щоб транспортний засіб та райдер були помітні іншим учасникам руху. При зустрічному роз'їзді чи обгоні необхідно дотримуватися такого швидкісного режиму, щоб миттєво зупинитися у разі необхідності. У місцях, де є діти, швидкість руху слід зменшити. Також важливо не забувати про повагу до інших учасників руху, у тому числі й до пішоходів.
Як уникнути травм та пошкоджень
Катання на самокаті електричному буде безпечним, якщо дотримуватися вищевикладених правил дорожнього руху, не порушувати швидкісний режим, уважно слідкувати за дорогою та іншими учасниками руху. Важливо пам'ятати, що дощ, ожеледиця та сніг – не найкращі погодні умови для їзди на такому транспортному засобі. При такому катанні травм, у тому числі й серйозних, не уникнути. Також важливо стежити за зарядом та станом акумулятора, перевіряти шини та гальма, своєчасно змащувати олією рухомі механічні деталі.
Обслуговування та догляд за електросамокатом
Насамкінець нашого огляду такого популярного сучасного виду транспорту, як електросамокат, наведемо кілька простих, але важливих правил обслуговування та догляду, які допоможуть продовжити термін служби виробу.
- Очищення та огляд проводяться до та після кожного використання. Протирайте виріб сухою або вологою м'якою губкою, тканинною серветкою. Для видалення забруднень використовуєте невелику кількість миючого засобу. Не застосовуйте абразивні та спиртовмісні засоби, їдкі та хімічні розчинники, бензин та гас.
- Категорично неприпустиме потрапляння рідини в роз'єми та гнізда для підзарядки. Також неприпустиме використання мийки високого тиску для очищення забруднень.
- Змащування шарнірів, клямок та інших механічних деталей, що труться, проводиться регулярно, з використанням спеціальних засобів.
- Акумулятор заряджають оригінальними або рекомендованими виробником зарядними пристроями. Перед заряджанням необхідно дати охолонути акумулятору. Також не рекомендовано допускати 0% рівень заряду.
- Зберігання електротранспорту рекомендовано в чистому, сухому та провітрюваному приміщенні. Надлишок вологи, як і ультрафіолетових променів, призводить до пошкоджень. Періодично слід заряджати акумулятор.
Вибираючи самокат електро, важливо враховувати особисті уподобання, індивідуальні потреби, умови експлуатації, вартість. Якщо ціна відіграє важливу роль у виборі моделі, у нашому інтернет-магазині Stylus можна купити електротранспорт у кредит або розстрочку. Також при підписці на розсилку новин і наш Телеграм-канал ви отримуєте можливість замовити товар, що сподобався, ще дешевше, скориставшись анонсованими акціями та знижками.
Нагадаємо, що грамотний підхід до вибору транспортного засобу, дотримання правил дорожнього руху та рекомендацій щодо безпеки – запорука комфорту та задоволення від їзди, особистої безпеки, відсутності травм та пошкоджень.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus