День матері: дата, традиції, історія свята
Одне з найбільш зворушливих свят у всьому світі – це День матері. Цього дня прийнято приділяти максимум уваги, теплоти та турботи мамам, адже саме вони дали нам життя, виростили, виховали, привили певні цінності та навчили любити. Тому сьогодні ми розповімо, коли День матері в Україні та інших країнах, якою є історія свята та як відбувається святкування у різних регіонах.
День матері в Україні: дата
День матері вважається міжнародним святом. Тому відзначають це світле та зворушливе свято однаково у багатьох країнах, а саме у другу неділю травня. Ця дата святкування характерна для багатьох країн, включаючи Латвію, Естонію, Італію, Бельгію, Канаду, США, Фінляндію, Данію, Німеччину, Бразилію, острови Кіпр і Мальта тощо. А ось у Вірменії день материнства припадає на 7 квітня, у Грузії – на 3 березня, у Єгипті – на 21 березня, у Польщі – на 26 травня. Киргизи вітають своїх мам у третю неділю травня, казахи – у третю неділю вересня, угорці, іспанці та португальці – у першу неділю травня.
Відповідно, напрошується питання, коли святкують День матері в Україні? Україна дотримується міжнародних стандартів та святкує це зворушливе та миле свято у другу неділю травня, підтвердженням цього є Указ Президента України «Про День матері» №489/99 від 10 травня 1999 року.
Отже, коли День матері в Україні в 2024 році? Згідно з календарем, то святкування припадає на 12 травня.
Історія виникнення свята Дня матері
Вшанування материнства має багатовікову історію. Так, у Стародавньому Єгипті поклонялися богині Ісіді, яка правила миром разом зі своїм чоловіком богом Осірісом і при цьому була уособленням вірності сім'ї, жіночності та материнства, виховуючи сина Гора.
У Стародавній Греції уособленням жіночності та материнства була богиня Рея. Як свідчить легенда, Рея була дружиною бога Кроноса, якому пророкували загибель від рук свого сина. Тому Кронос вбивав своїх дітей одразу після їхнього народження. Але мудра богиня Рея сховала молодшого сина Зевса на острові Крит. І коли Зевс подорослішав, то переміг свого батька у десятирічній війні, ставши наступним правителем, який відкрив династію олімпійських богів.
Перейдемо до більш «ранніх» дат. В 1600 році в Англії зародилася цікава традиція – дарувати мамам особливе тістечко. Під тістечком мається на увазі торт «Сімнель» з 12 кульками марципану, кожна із яких символізувала певний знак зодіаку. У відповідь на такий сюрприз мами благословляли своїх дітей, а свято отримало назву Материнської неділі. Святкування припадало на неділю, оскільки в ті часи багато бідних англійців служили багатим сім'ям і отримували один вихідний, який поспішали провести зі своїми рідними. Однак свято мало локальний характер і не набуло масового поширення в інших країнах.
Сучасна історія виникнення свята День матері одухотвореніша. У 1858 році американка Енн Джарвіс, яка була матір'ю 4 з 13 дітей, що вижили, стала організатором «робочих клубів», де мами спілкувалися з медиками на теми санітарії та гігієни, спільно боролися з інфекційними дитячими хворобами. Через десять років, а саме в 1868 році Енн стала засновницею Дня дружби матерів.
Минуло ще 4 роки і в 1872 році прихильниця пацифізму з Америки Джулія Уорд Хаув запропонувала заснувати День матері, який позиціонувався як міжнародний день об'єднання матерів за мир у всьому світі. Але на той момент концепція не отримала суттєвої підтримки та схвалення.
І лише в 1907 році Анна Джарвіс із Філадельфії вирішила на згадку про свою матір активно просувати ініціативу шанування материнства. Вона писала листи до державних установ та органів, міністрам, бізнесменам та політикам, а також іншим видатним особам. Наполегливість та ініціативність не залишилися непоміченими – у 1914 році американський президент Томас Вудро Вільсон на офіційному рівні повідомив, що кожної другої неділі травня відзначатиметься свято День матері, історія якого була досить тернистою. Чому саме травень? Виявляється, що святкування материнства у травні було обрано зовсім невипадково. Християни вважають травень місяцем Діви Марії, матерії Ісуса Христа, тому дата трохи навіть символічна.
Як відзначають День матері: традиції
Тож коли міжнародний День матері – з'ясували. Але тепер стало цікаво, чи однакові традиції на День матері та характерні тонкощі святкування у різних містах та країнах.
Почнемо зі Сполучених Штатів Америки, які вважаються родоначальником цього свята. У США, а також в Австралії День святкування материнства супроводжується даруванням червоної гвоздики. Ще Ганна Джарвіс стала ініціатором вшанування мам гвоздиками. Цікаво, що четверта частина всіх річних продажів квітів в Америці припадає саме на День матері, а саме свято є третім за популярністю, поступаючись лише перед Різдвом і Ханукою. Причому вшановують цього дня як живих матерів, так і померлих. Тільки на могили мамам носять білі гвоздики.
У Мексиці День матері, історія та традиції якого трохи відрізняються від інших держав, прийнято святкувати у церквах. Під час католицької меси тут співають пісню Las mañanitas (у перекладі назва означає «Прекрасний ранок»), а потім влаштовують святкові обіди як у родинному колі, так і вуличні застілля.
Особливу увагу цьому святу приділяють австрійці. У другу неділю травня місцеві ресторани розробляють та пропонують особливе меню, яке так і називається «Для мам».
А як святкують День матері в Україні? Українці, які відомі у всьому світі своєю добротою та гостинністю, традиційно проводять цей день у родинному колі. Сімейні застілля, подарунки та квіти саме так можна охарактеризувати святкування в Україні. На жаль, свято не настільки поширене як у США, але все ще попереду. І сьогодні святкування Дня матері в Україні лише набирає обертів – все частіше цього дня можна зустріти дітей, хлопців та дівчат, чоловіків та жінок з букетами квітів та подарунковими пакетиками, які поспішають порадувати своїх мам та подякувати їм за подароване життя.
Ми розповіли вам, коли в Україні відзначається День матері та які характерні риси та особливості несе у собі ця подія. Сподіваємося, наші поради та інформація допоможуть вам підготуватися до цього дня і порадувати найдорожчу та близьку людину приємним сюрпризом, зворушливим привітанням, гарним букетом квітів. Підібрати подарунок на свято День матері ви можете самостійно у нашому інтернет-магазині. А якщо виникають труднощі з вибором, досвідчені менеджери-консультанти Stylus завжди готові прийти на допомогу, вислухати побажання та підказати цікаві варіанти презентів.
Підписуйтесь на наші розсилки новин та Телеграм-канал, щоб отримувати ще більше цікавих оглядів та корисних порад, а також стежити за акціями та своєчасно підписуватись на розіграші призів.
Автор: Яна Мусієнко, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: