Що робити, якщо ноутбук сильно гріється: ТОП-7 порад
Помітили, що ваш ноутбук працює повільніше, його продуктивність впала і він став частіше зависати? Раптом вимикається без попередження, начебто відключили електрику? Корпус у нього гарячий, а вентилятор працює на повній потужність чи взагалі його не чути? Це ознаки перегріву обладнання.
Що робити, якщо ноутбук сильно гріється та як повернути його до робочого стану? Прочитайте наші поради нижче та дізнайтеся, як упоратися з цією проблемою.
Чому ноутбук сильно гріється: причини
Якщо ноутбуки перегріваються, а охолоджуюча підставка, якщо вона є, не допомагає, настав час вжити заходів. Обов'язково прочитайте, чому ноутбук дуже гріється. Це зробить використання більш комфортним, а обладнання менш схильним до збоїв.
Пил і бруд
Система охолодження ноутбуків всмоктує повітря, а разом із ним і всі частинки, що перебувають у повітрі. Деякі осідають на вентиляторах та інших компонентах, перешкоджають циркуляції повітря. В екстремальних ситуаціях це призводить до виключення лептопа або навіть серйозного збою.
Висихання термопасти
Для забезпечення оптимального відведення тепла процесором його верхня частина покрита тонким шаром спеціальної термопасти. Небагато користувачів ноутбуків мають можливість побачити це, але ефект від нього безперечно відчувається. Однак згодом паста зношується.
Чим більш працездатний та завантажений комп'ютер, тим раніше необхідно замінити пасту на нову. Зазвичай, ви не помічаєте висихання термопасти протягом 2-3 років після покупки ноутбука.
Надмірне навантаження
Використовуєте кілька програм одночасно або десятки вкладок у браузері? Не дивно, що почав сильно грітися ноутбук. Вимогливі ігри, програми для редагування відео чи фотографій також сильно навантажують компоненти ноутбука, особливо якщо ви використовуєте ультрабук або старий лептоп. Буває так, що у фоновому режимі виконується безліч непотрібних процесів, які невиправдано навантажують процесор.
Неправильне використання
Один із основних гріхів користувачів ноутбуків – розміщення їх на невідповідних поверхнях. На ліжку, ковдрі, подушці або навіть на колінах – у кожній з цих ситуацій ви закриваєте повітрозабірники та виходи, запобігаєте відводу тепла через корпус.
Занадто висока температура
Фахівці не рекомендують використовувати ноутбук у дуже сонячних приміщеннях або включати його в спекотний день під прямим сонячним промінням. Так, ваш ноутбук теж втомлюється, коли стає надто спекотно. Пам'ятайте, що висока температура у приміщенні та вплив сонячного світла викликають перегрів ноутбука. Ноутбуки не страждають від морозу, їм не шкідливі протяги, а замість сильного сонця вони віддають перевагу звичайній хмарності.
Що робити, якщо гріється ноутбук: 7 порад
Різкі перепади температури призводять до пошкодження з'єднань, і обладнання працює більш гучно, починає працювати значно повільніше, нестабільно і зрештою не запускається. У гіршому випадку перегрів може призвести до перегорання електронних схем і єдиний варіант у цьому випадку – купити новий лептоп. Тому важливо знати, що робити, якщо гріється ноутбук та вимикається.
1. Ретельне чищення
Основний спосіб охолодити гарячий комп'ютер – зробити йому заслужений відпочинок. Регулярне очищення системи охолодження вашого ноутбука може значно покращити його роботу та запобігти перегріву. Найкраще це робити за допомогою стисненого повітря. Це балончик із стисненим повітрям, схожий на спрей для взуття або дезодорант.
- Вимкніть пристрій, від'єднайте його від мережі та зачекайте, поки він охолоне.
- Візьміть в руку стиснене повітря і ретельно продуйте всі отвори корпусу короткими струменями з відстані приблизно 20 см.
- Не спрямовуйте струмінь безпосередньо на вентилятори, щоб не пошкодити їх.
- Якщо є можливість, також відкрутіть нижню частину корпусу ноутбука та ретельно вичистіть пил із віддалених куточків.
- Ви також можете очистити материнську плату. У разі сумнівів дотримуйтесь інструкцій, що додаються до стисненого повітря, де обов'язково міститься інформація, що робити, якщо гріється ноутбук із системою охолодження.
- Зачекайте п'ятнадцять хвилин та увімкніть ноутбук. Після чищення ноутбука в такий спосіб температура має помітно знизитися.
Дуже важливо регулярно чистити пристрій, особливо якщо у вас є ігровий ноутбук з потужною відеокартою, але неефективною системою охолодження. Навіть незначне забруднення в процесі використання, наприклад, на колінах, може призвести до підвищення температури. А коли ноутбук перегрівається, графічний процесор пошкоджується. Зробити чищення стисненим повітрям можете самостійно або скористатися допомогою спеціалістів комп'ютерного сервісного центру.
2. Використання охолоджувальної підставки
Пропозиція охолоджуючих підставок в інтернет-магазині Stylus дуже широка – від недорогих моделей до варіантів, призначених для ігрових ноутбуків. Якщо ваш ноутбук не справляється самостійно зі зниженням температури або ваша охолоджуюча підставка просто стара, купіть нову і продуктивну.
Вибирайте модель, адаптовану до розміру вашого ноутбука і оснащену кількома вентиляторами, які розганяються до високих швидкостей. Для додаткової ефективності придбайте підставку, що дозволяє вручну регулювати положення кулерів. Таким чином, ви зможете точно направити їх на ті місця, які найбільше нагріваються.
Ви також можете купити звичайну підставку із гладкою поверхнею або спеціальну для ноутбука. Обидва пристрої забезпечують вільну і рівномірну циркуляцію повітря в пристрої. Ідеальне рішення для тих, хто любить працювати або користуватися Інтернетом у ліжку, на дивані або розміщуючи своє обладнання на колінах і не хоче переживати, що робити, якщо гріється ноут.
3. Дотримання умов експлуатації
Якщо ноутбук швидко нагрівається, уникайте впливу на нього прямих сонячних променів. Це не тільки призводить до нагрівання корпусу, а й змушує систему постійно збільшувати яскравість екрана. Таким чином, акумулятор швидко розряджається.
При цьому наскільки можна забезпечте комфортну температуру повітря. Кондиціонер або вентилятор принесуть полегшення не лише вам, а й вашому ноуту.
4. Обмеження навантаження
Схильні включати багато речей одночасно і використовувати тільки одну з них? Тоді очевидна відповідь на запитання: що зробити, щоб ноутбук не грівся. Вимкніть непотрібні програми та закрийте деякі вкладки браузера. Якщо хочете перевірити, які процеси навантажують ваш ноутбук найбільше, зайдіть до диспетчера завдань у Windows або в «Монітор активності» в Mac OS.
Деякі веб-браузери мають дуже велике навантаження на компоненти, що призводить до перегріву ноутбука. Особливо у випадку зі старими лептопами варто вибирати максимально легкий браузер та відключати непотрібні плагіни.
5. Заміна термопасти
Пам'ятайте, що гарантії більшості виробників не дозволяють вам самостійно втручатися в роботу цієї частини комп'ютера. На щастя протягом гарантійного терміну (зазвичай 2 роки) термопасту в заміні зазвичай не вимагають. Після цього терміну ви можете зробити це самостійно або звернутися до перевіреного сервісного центру ноутбуків.
Однак якщо ви виявите, що необхідно замінити пасту протягом гарантійного терміну, робіть це лише в авторизованому сервісному центрі виробника, якщо умови гарантії не передбачають інших можливостей.
6. Регулювання швидкості обертання вентилятора через програми
Що робити, якщо ноутбук гріється та вимикається – можна вирішити і на системному рівні. Швидкість обертання вентилятора пристрою можна регулювати за допомогою 4-контактних вентиляторів. Ці аксесуари мають додатковий кабель керування, а швидкість обертання вентилятора регулюється в залежності від температури компонентів. Також є можливість самостійно налаштовувати та контролювати швидкість обертання лопатей.
Завдяки функції зчитування поточної швидкості обертання лопастей ви зможете постійно стежити за станом вентиляторів і реагувати на будь-які тривожні симптоми. Як перевірити швидкість обертання вентилятора відеокарти, процесора та інших вентиляторів, встановлених на материнській платі? В Інтернеті є безліч безкоштовних програм для тестування та діагностики комп'ютерного обладнання. Ці програми дозволяють стежити за температурою процесора, материнської плати або жорсткого диска, а також регулювати швидкість обертання вентилятора відповідно до поточних потреб.
7. Регулювання швидкості обертання вентилятора через BIOS
Швидкість обертання 4-контактних вентиляторів можна відстежувати та налаштовувати не лише у додатках (з рівня операційної системи). BIOS – вдалий спосіб, коли шукаєте, що робити, якщо ноут нагрівається. Ви можете регулювати параметри швидкості обертання і, наприклад, усувати шум вентилятора процесора або відеокарти, тим самим підвищивши комфорт роботи з пристроєм.
Щоб вільно регулювати швидкість обертання вентилятора, увімкніть відповідну функцію в BIOS. Зазвичай він знаходиться на вкладках «Монітор обладнання» або «Стан працездатності» і називається «Вентилятор ЦП», «Контролер Q-Fan», «Розумний вентилятор ЦП» і т.д. Функція вмикається встановленням «Увімкнено».
Що робити, якщо гріється блок живлення від ноутбука
При виході з ладу блоків живлення часто можна побачити, як ноутбук вимикається і знову вмикається після остигання. Розпізнати несправний блок живлення ноутбука можна тому, що він швидко нагрівається і перегрівається під час роботи. Така ситуація небезпечна для пристрою і може призвести до необоротного пошкодження, тому потрібно швидко замінити блок живлення.
Рекомендації такі: зарядний пристрій повинен мати таку ж напругу, як і ноутбук. Це можна легко перевірити вдома за допомогою мультиметра. Як низька, так і висока напруга є приводом для занепокоєння. Перше може перешкодити зарядженню акумулятора, а друге – призвести до перегріву зарядного пристрою.
Що робити, якщо гріється блок живлення ноутбука? Зарядні пристрої для ноутбуків – відносно дешеві та доступні прилади. Після виявлення будь-яких порушень у роботі краще замінити його. Ігнорування проблеми призведе до пошкодження ноутбука та необхідності нести більших трат на ремонт.
Тепер ви знаєте, що робити, якщо гріється ноутбук. Якщо описані нами всі можливі методи не допомогли, а ваш ноутбук, як і раніше, перегрівається, можливо, він досяг межі своїх можливостей. Часто вимогливі процеси є надто тяжким випробуванням для старих моделей та їх компонентів.
Крім того, механічні частини ноутбука, включаючи систему охолодження, можуть зношуватися та працювати менш ефективно після багатьох років використання. У цьому випадку відмовтеся від гаджета, що перегрівається, і купіть в інтернет-магазині Stylus новий ноутбук.
Автор: Вікторія Удовицька, копірайтер Stylus
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: